Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Co to oznacza dla młodzieży?

230358092 362235735357580 6482432014707423854 n

Druga tura tegorocznej kwalifikacji wojskowej obejmie prawie 270 tysięcy młodych osób.

Z powodu epidemii koronawirusa kwalifikacja w roku 2021 została przesunięta na inne terminy i podzielona na dwie tury.

Jak mówi rzecznik prasowy Wojskowej Komisji Uzupełnień w Tarnowie por. Paweł Badoń, kwalifikacja jest obowiązkowa, a osoby, które nie odpowiedzą na wezwanie muszą się liczyć z konsekwencjami.

– Kwalifikacja wojskowa, zgodnie z ustawą, jest obowiązkiem każdego młodego mężczyzny oraz każdej osoby, która dostanie wezwanie. Osoby, które tego nie zrobią, na wniosek przedstawiciela powiatowej komisji lekarskiej, który zostanie złożony do organu wzywającego, mogą być doprowadzone przez policję do kwalifikacji wojskowej lub otrzymać grzywnę – mówi.

Celem opóźnionej przez pandemię kwalifikacji jest ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydanie wojskowego dokumentu osobistego, czyli książeczki wojskowej.

Rzecznik prasowy WKU zapewnia jednak, że nie ma się czego bać, a tym, którzy z jakiegoś powodu nie mogą się zjawić w terminie, są w stanie go przełożyć.

– Okres trwania kwalifikacji wojskowej na tyle jest wydłużony, że jeżeli dana osoba nie jest w stanie na nią stawić się w danym dniu powinna skontaktować się z przedstawicielem gminy czy miasta i o tym fakcie poinformować. Wówczas zostanie wyznaczony kolejny termin, a w związku z tym, że kwalifikacja trwa przez dłuższy czas, możliwości jest sporo.

Zgodnie z wytycznymi, na tegoroczną kwalifikację wojskową zostaną wezwani:
– mężczyzni urodzeni w 2002 roku,
– mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
– osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
– kobiety urodzone w latach 1997-2002, pobierające naukę związaną z medycyną.
– a także ochotnicy, którzy skończyli 18 lat i nie przekraczają 24 lat.

Każda osoba, która dostała wezwanie, powinna ze sobą zabrać: dowód osobisty lub inny dokument, potwierdzający tożsamość, aktualne zdjęcie (wymiary 35 mm x 40 mm, bez nakrycia głowy), dokument poświadczający pobieranie nauki lub świadectwo jej ukończenia, a także dokumentację medyczną.

Początkowo kwalifikacja miała ruszyć początkiem stycznia, lecz ze względów epidemicznych przełożono ją na kwiecień. Wówczas także nie miała możliwości wystartować. W związku z tym wojewoda małopolski postanowił przenieść ją na początek sierpnia.

W regonie, pierwsza ruszyła komisja w powiecie brzeskim.
Następne będą się otwierać w następującej kolejności:
– Komisja dla powiatu tarnowskiego: 23 sierpnia
– Komisja dla powiatu bocheńskiego: 13 września
– Komisja dla miasta Tarnów: 17 września
– Komisja dla powiatu dąbrowskiego: 25 października.

Exit mobile version