piątek, 28 sierpnia 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 97,0 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • 44. PPT
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • 44. PPT
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

’Muzyka bez granic’ koncert dla Ukrainy w Zespole Szkół Muzycznych

Joanna Solak-Motykaautor / źródło: Joanna Solak-Motyka
2022/11/22 - 12:12
- KULTURA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Orkiestra Muzyków-Uchodźców wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie wystąpi ze specjalnym repertuarem. 'Muzyka bez granic’ to międzynarodowy projekt edukacyjny łączący kulturę trzech państw Polski, Ukrainy i Czech.

Jak mówi współzałożycielka i dyrygentka Orkiestry Ukraińskiej Martyna Zych, koncerty zawierają najwybitniejsze działa muzyki kameralnej, ale ważnym elementem jest również muzyka Ukraińska.

– Oprócz orkiestry ukraińskiej, uchodźców mamy także solistę czeskiego Dawida Hernycha, z którym współpracowałam już w Czechach i jest to wybitny skrzypek. W programie usłyszymy muzykę kameralną, 'Cztery pory roku’ Vivaldiego, w którym utworze solistą będzie Dawid, 'Serenadę’ Karłowicza i będzie element ukraiński 'Melodia’ Skoryka.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2022/11/22zych.mp3

Jak dodaje pochodzący z Czech skrzypek – solista David Hernych,  to ważne by w tych trudnych czasach muzyka łączyła narody.

– Zagram 'Cztery pory roku’ Vivaldiego i bardzo się cieszę na tą współpracę z orkiestrą podczas tego projektu, który jest bardzo szlachetnym przedsięwzięciem dla pomocy Ukrainie.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2022/11/22hernych.mp3

Koncert odbędzie się w czwartek (24 listopada) o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych I. J. Paderewskiego w Tarnowie. Wstęp wolny. Radio RDN Małopolska patronuje temu wydarzeniu.

Orkiestra Muzyków z Ukrainy powstała z inicjatywy dyrygentki – Martyny Zych oraz altowiolistki – Natalii Warzechy-Karkus. Celem stworzenia zespołu była pomoc ukraińskim uchodźcom w kontynuacji pracy w zawodzie. Premierowy koncert odbył się 3.04.2022 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie i zakończył tak wielkim sukcesem, że w przeciągu miesiąca orkiestra wykonała trzy kolejne koncerty: w Krakowie, Wierzchosławicach i Woli Rzędzińskiej. Orkiestra składa się z absolwentów Akademii Muzycznych z doświadczeniem pracy w orkiestrze. Muzycy pochodzą z: Opery Lwowskiej, Dnieprowskiej Filharmonii, Khmelnitskiej Filharmonii oraz innych instytucji. Gościnnie występują także Polacy, m.in. z Filharmonii Podkarpackiej, Sinfonii Iuventus, Polish Art Philharmonic. Koncerty zawierają najważniejsze dzieła muzyki kameralnej: Serenadę A. Dvořáka, M. Karłowicza, 4 pory roku A. Vivaldiego, Divertimenta W. A. Mozarta. Ważnym elementem jest muzyka Ukraińska, która na każdym koncercie ma swój akcent, na przykład w 'Melodii” M. Skoryka.

Martyna Zych – jest ambitną polską dyrygentką skupioną na czeskiej muzyce. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz altówkę w klasie prof. Piotra Reicherta. Dzięki współpracy z Muzeum A. Dvořáka w Pradze posiada rękopis do IV Symfonii d-moll op. 13 A. Dvořáka, o której napisała pracę magisterską. Napisała wiele prac analitycznych dotyczących utworów czeskich kompozytorów, porównując partytury z rękopisami, listami oraz historią. W maju 2022 roku została wybrana do czynnego udziału w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop w NOSPR, a wkrótce potem jako dyrygent Festiwalu Talentinum w Filharmonii Bohuslava Martinů w Zlínie współpracowała z młodymi, czeskimi solistami. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką orkiestry dla Muzyków-Uchodźców z Ukrainy. Tegoroczny sezon artystyczny 2022/2023 miała zaszczyt otwierać z Orkiestrą Symfoniczną w Karlowych Warach ze Štěpanką Pučálkową jako solistką. Wielokrotnie była asystentką czeskich i polskich dyrygentów, m.in.: Jiří Petdlíka, Chuheia Iwasakiego, Massimiliano Caldiego, Dawida Runtza. Współpracowała z: Teatrem w Pilźnie, Pilzeńską Filharmonią (przy Mojej Ojczyźnie Bedřicha Smetany podczas festiwalu Smetanovské dny), Orkiestrą Polskiego Radia, Filharmonią Podkarpacką, Akademicką Orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Natalia Warzecha – Karkus – altowiolista, prowadząca grupę w Polish Art. Philharmonic, pedagog szkolny, doradca zawodowy, organizatorka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie altówki prof. J. Pisarskiego, ukończyła studia podyplomowe w Holandii i Wiedniu oraz studia podyplomowe z doradztwa zawodowego dbając o wprowadzanie muzyków młodego pokolenia na rynek pracy. Wraz z Martyną Zych utworzyła orkiestrę dla Muzyków – Uchodźców z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny trafili do Polski.

Tagi: muzyka bez granicDavid HernychMartyna Zychwojna na UkrainiekoncertZespół Szkół Muzycznych
Poprzedni

Ania Dąbrowska dla hospicjum Via Spei!

Następny

Kolejny pożar na Sądecczyźnie! W Stańkowej spłonęła stodoła [AKTUALIZACJA]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. GOKSiT Łukowica
AKTUALNOŚCI

To będzie I edycja Dni Gminy Łukowica [ZOBACZ PROGRAM]

28 sierpnia 2026
fot. archiwum RDN
AKTUALNOŚCI

Muzyka i literacki humor w plenerze. 'Najmniejsza Scena Świata” w Zakątku Spycimira Leliwity

28 sierpnia 2026
fot. fb Mateusz Mijal/Centrum Kultury Gdów
AKTUALNOŚCI

Tarnów żegna wakacje. Będą samoloty, dmuchańce, konkursy i koncert

28 sierpnia 2026
KULTURA

Tarnów filmową scenerią dla nowej ekranizacji 'Nocy i dni’. Tarnowianie mogą zagrać w serialu

27 sierpnia 2026
fot. jamnaschronisko.pl
AKTUALNOŚCI

Festiwal Ekologiczny na Jamnej. Będzie nauka, zabawa i koncert

27 sierpnia 2026
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej
AKTUALNOŚCI

Przez Iwkową znów przejedzie parada traktorów

27 sierpnia 2026
RELIGIA

Muzyczna opowieść o błogosławionej Karolinie. Koncert w Zabawie

27 sierpnia 2026
fot. archiwum RDN
AKTUALNOŚCI

Filmowy weekend z kinem plenerowym Radia RDN Małopolska. W planach trzy seanse

27 sierpnia 2026

NAJNOWSZE

fot. archiwum RDN

Zmarł Stanisław Rokosz. Gmina Dębica żegna wieloletniego wójta

19:07

W Wielogłowach będą modlić się za Ojczyznę i za tych, którzy polegli w walce o wolność Polski

15:03

To będzie I edycja Dni Gminy Łukowica [ZOBACZ PROGRAM]

15:03

Zmiany w szkołach powiatu nowosądeckiego. Czego mogą spodziewać się uczniowie od nowego roku?

14:02

W tej szkole nie zabrzmi pierwszy dzwonek. W Pawęzowie będą zmiany

14:02

To nie koniec walki o most na Dunajcu. Wiceminister dał nadzieję [ROZMOWA]

14:02

Muzyka i literacki humor w plenerze. 'Najmniejsza Scena Świata” w Zakątku Spycimira Leliwity

14:02

Zmarła śp. Karolina Noworolnik, mama ks. Czesława – proboszcza w Łącku

14:02

Nie będzie farm fotowoltaicznych w całej gminie Lisia Góra, a budowa domów ma być łatwiejsza. Radni podjęli decyzję

13:01

Niebezpiecznie na drodze w Podegrodziu. Są poszkodowani

13:01

NIE PRZEGAP

Wójt zostaje, radni odwołani. Co będzie z gminą Mszana Dolna po referendum? [ROZMOWA]

17 sierpnia 2026

44.PPT Wyjście z Tarnowa – część 3 [ZDJĘCIA]

17 sierpnia 2026

Na szlaku 44. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej Dzień Dziecka

23 sierpnia 2026
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • 44. PPT
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj