Są unikalne w skali kraju. Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ma nowe 38-głosowe organy. Instrument powstał w Słowenii. Organy składają się z 400 tysięcy elementów. Do ich transportu trzeba było wynająć kilka tirów.
– Nowe romantyczne organy zbudowane w kościele w Dąbrowie Tarnowskiej zostały skonstruowane w oparciu o wieloletnią tradycję niemieckiego budownictwa organowego przełomu XIX i XX wieku – mówi organista dr hab. Tomasz Orlow, prof. Uniwersytetu Śląskiego.
– Jest to w naszym kraju ewenement. Nie zdarza się często budować tak wielkich organów. To jest zawsze wydarzenie w skali kraju. Ten instrument jest unikatowy. Zastosowaliśmy tutaj rozwiązania, które są sprawdzone na przestrzeni historii, są to organy typu mechanicznego. Cieszy nas to, że zbudowaliśmy instrument, który będzie trwały, niezawodny i będzie służyć także kolejnym pokoleniom – dodaje.
W tym instrumencie skupiają się cechy romantycznych organów piszczałkowych konstruowanych przed stu laty na terenie Niemiec i obecnych wciąż jeszcze na terenie Śląska.
– Muzyka organowa pomaga w przeżywaniu liturgii, będą także koncerty – mówi ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej.
– Instrument ma też funkcję koncertową. Planujemy cykl koncertów, ale mamy jeszcze ograniczenia związane z pandemią. Zamiar jest taki, że będzie jeden dzień koncertowy w miesiącu. Szczegóły koncertów są w opracowaniu przez prof. Orlowa. Dzisiaj już mogę zaprosić na pierwszy koncert w dniu poświęcenia organów – podkreśla.
Organy poświęci biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w niedzielę, 16 maja o godzinie 11.00. Liturgia i koncert organowy będą transmitowane w radiu RDN.
A już dziś po 17.00 w radiu RDN rozmowa z Tomaszem Orlowem i ks. Stanisławem Cyranem.