Rocznie na choroby nowotworowe w Małopolsce umiera 8 tysięcy osób. Aby poprawić te statystyki, cztery szpitale z regionu rozpoczynają wspólny projekt „Onkologia Małopolska”.
Konsorcjum tworzą: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie, Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie, Krakowski szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II oraz Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.
– Porozumienie to szansa na przygotowanie wspólnych rozwiązań w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu nowotworów – mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
– Nie w każdym szpitalu mamy wybitnych chirurgów onkologicznych. Dzisiejsze wydarzenie również stwarza taką możliwość, żeby czerpać know-how wspólnie przez wszystkich. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokonywać wymiany doświadczeń. Na końcu skorzystają ci ludzie, którzy są ciężko chorzy – dodaje.
– W tej decyzji widzę szansę na poprawę jakości świadczonych usług praktycznie na wszystkich polach – mówi Leszek Kołodziejski, przedstawiciel Szpitala św. Łukasza w Tarnowie i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
– Na polu łóżkowym i poradni, bo przybliży to szpital do miejsca zamieszkania chorego, skróci jego drogę, zmniejszy napływ chorych do jednych ośrodków na poziomie specjalistów, bo pula specjalistów będzie lepiej wykorzystana. Na poziomie sprzętu z tego samego powodu. Nie będzie tak, że np. radioterapia w jednym ośrodku będzie przeciążona, a w drugim będzie brakować chorych. To samo można powiedzieć o chirurgii czy o chemioterapii – podkreśla.
Jak powiedziała Lidia Zelek, dyrektor szpitala w Nowym Sączu, przybywa osób, które muszą korzystać z chemioterapii.
– Tych pacjentów jest bardzo dużo, a niestety pacjenci na chemię nie mogą czekać. Szpital w Nowym Sączu zaopatruje region od Zakopanego, Nowy Targ, Suchą Beskidzką, Limanową i Gorlic w związku z tym, że tam onkologia nie jest rozwinięta – dodaje.
Choroby nowotworowe, to druga najczęstsza po chorobach układu krążenia przyczyna zgonów w Polsce. Corocznie na raka umiera w Polsce ponad 100 tysięcy osób.