W Małopolsce, w ramach programu „Dobry Start”, wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeszło 41 tys. wniosków na niemal 61 tys. dzieci.
Jak informuje Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS, w województwie liderem w składaniu wniosków jest Kraków. A jak wygląda sytuacja w naszym regionie?
– Najwięcej wniosków o przyznanie 300 plus rodzice złożyli w Krakowie, było ich 15,5 tys. dla niemal 22 tys. dzieci. W nowosądeckim ZUS o świadczenie ubiega się już ponad 9,5 tys. rodziców dla prawie 15 tys. dzieci. Z kolei w Tarnowie przyjęto 7 tys. wniosków na 10,5 tys. dzieci – wylicza.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
– Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł raz w roku na dziecko, które uczy się aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub ukończenia 24 lat, jeżeli dziecko jest osobą niepełnosprawną – mówi Anna Szaniawska.
O dofinansowanie można ubiegać się do 30 listopada. W tym roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe.
Co w przypadku, gdy rodzice nie mają dostępu do Internetu lub nie ma placówki ZUS? Urząd przygotował się na taką ewentualność i otworzy tzw. mobilne punkty w kilku miejscach w regionie.
– Nasi pracownicy będą dyżurowali w specjalnych mobilnych punktach ZUS. Tam będzie możliwość założenia profilu na PUE i poprawnego złożenia wniosku o świadczenie 300 plus – mówi Szaniawska.
Mobilne punkty zostaną otworzone w Bochni, Tarnowie, Mędrzechowie, Szerzynach i Iwkowej.
Mobilne punkty ZUS będą działały:
– 8 lipca w godz. 10.00 – 13.00 w budynku GOPS w Szerzynach, Szerzyny 518;
– 9 lipca w godz. 10.00 – 13.00 w Urzędzie Gminy w Iwkowej, Iwkowa 468.
– 12 lipca w godz. 10.00 – 13.00 w Urzędzie Gminy w Mędrzechowie, Mędrzechów 434;
– 13 lipca w godz. 9.00 – 12.00 w KRUS w Bochni przy ul. Partyzantów 21;
– 13 lipca w godz. 9.00 – 13.00 w Urzędzie Pocztowym w Tarnowie przy ul. Adama Mickiewicza 6;
Rodzice, którzy będą chcieli złożyć wniosek o świadczenie 300+, muszą pamiętać o:
– dowodzie osobistym,
– numerze PESEL dziecka,
– orzeczeniu o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą niepełnosprawną,
– nazwie i adresie szkoły, do której dziecko uczęszcza,
– numerze rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie.