Dębica. Jest zgoda na przejęcie kaplicy Raczyńskich

spotkanie2

Zabytkowa kaplica Raczyńskich ma znaleźć się w rękach dębickiego samorządu. Zgodę wyraziła Virydianna Rey, córka hrabiego Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie. Bez formalnego przejęcia przez miasto nie byłaby możliwa renowacja obiektu.

Burmistrz Mariusz Szewczyk podkreśla, że poprzez rewitalizację kaplicy miasto chciałoby wyrazić wdzięczność Rodzinie.

– Nie ma drugiej takiej rodziny, której Dębica tak wiele by zawdzięczała. Dzięki Raczyńskim powstały w Dębicy m.in. zakłady „Stomil”, Towarzystwo „Sokół”, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, koszary wojskowe. Raczyńscy podarowali liczne grunty, na których dzisiaj są osiedla mieszkaniowe, instytucje publiczne, stadiony, parki czy kościoły. Dlatego naszym obowiązkiem jest, aby zatroszczyć się o kaplicę grobową na cmentarzu, która stanowi szczególnie interesujący przykład neogotyckiej architektury sakralnej, a która znajduje się w bardzo złym stanie – dodaje.

W maju dębiccy radni podjęli uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia od parafii pw. św. Jadwigi cmentarza. Na terenie nekropolii przy ul. Cmentarnej znajduje się prawie 500 nagrobków wpisanych do rejestru zabytków oraz dwie kaplice rodzin Raczyńskich i Nagawieckich.

Wzniesienie kaplicy grobowej rodziny Raczyńskich datuje się na 1880 r.

Są w niej pochowani Karol Edward Raczyński, jego matka Anna z Radziwiłłów Raczyńska i żona Karolina Oettingen-Wallerstein Raczyńska.

Exit mobile version