Emerytowany proboszcz parafii w Marcinkowicach (gmina Chełmiec) został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Okazją była 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
– Dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa – mówił Andrzej Duda.
Ks. Józef Babicz został odznaczony za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa, za aktywność społeczną i związkową. Podobne wyróżnienie spotkało Wojciecha Włodarczyka, działacza „Solidarności” z regionu limanowskiego.
Ks. Józef Babicz (za parafiamarcinkowice.pl) pochodzi z Jasienia k. Brzeska. Jako alumn seminarium tarnowskiego odsłużył wojsko w karnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach na Mazurach. Po święceniach kapłańskich w 1975 roku pracował jako wikariusz kolejno: w Pilźnie, Zbylitowskiej Górze i w Krościenku, gdzie w stanie wojennym odprawiał Msze św. za Ojczyznę i organizował pielgrzymki solidarnościowe do Częstochowy.
W drugiej połowie lat 80. przez 3 lata pracował w parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu. Później został wikarym w Marcinkowicach, a po śmierci ks.prałata Józefa Góry (1993) objął probostwo parafii Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.
Zainicjował m.in. pierwsze na Sądecczyźnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze (powstała
Kalwaria marcinowicka z dodatkową XV stacją poświęconą zmarłym za Ojczyznę); zbudował Dom
Parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie mieści się biblioteka i wideoteka parafialna, ćwiczy chór i zespoły młodzieżowe, zbiera się Akcja Katolicka, Caritas, KSM, Stowarzyszenie Parafiak, grupy oazowe i apostolskie, sportowcy z klubu parafialnego. Opiekuje się redakcją wydawanego od 12 lat parafialnego miesięcznika „Nasz wiara”. Odnowił kościół, gdzie znajdują się m.in. tablice upamiętniające oświęcimiaków i katyńczyków, pochodzących z Marcinkowic i okolic; w ub.r. poświęcił tablicę na domu, w którym ukrywał się Jan Karski, a od trzech lat odnawia zabytkową kaplicę dworską Morawskich przy wykorzystaniu m.in. funduszy województwa małopolskiego.
W 2009 roku uzyskał godność prałata, jest wicedziekanem dekanatu Nowy Sącz – Zachód i dekanalnym duszpasterzem rolników. Erudyta zgromadził duży księgozbiór. Zbiera starocie i prace twórców ludowych. W suterynach plebanii urządził małe muzeum parafialne, w rzadkich wolnych chwilach zajmuje się pasieką.