Podsumowano projekt „Samodzielne życie – odpowiedzialne życie”, skierowany do podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Psychoterapii w Łysej Górze.
Wychowankowie korzystali ze wsparcia, które w przyszłości ma zaowocować ich rozwojem i znalezieniem się na rynku pracy.
Ośrodek w Łysej Górze jest przeznaczony dla chłopców, którzy z powodu zaburzeń rozwojowych lub trudności w uczeniu się mogą być zagrożeni niedostosowaniem społecznym albo uzależnieniem.
W ramach projektu przygotowano dla nich plany działań, doskonalące osobiste umiejętności.
Były np. kursy zawodowe – tłumaczy dyrektor Ośrodka Piotr Pieprzyk.
– Brali np. udział w kursach mechaniki pojazdowej, kursie budowlanym – wykończenia wnętrz. W kursie gastronomicznym, kursie prawa jazdy AM na motorowery i skutery. Był tez kurs na operatora dronów.
Budowaniu poczucia własnej wartości i pozytywnych relacji społecznych służyły zajęcia z coachem i poradnictwo psychologiczne
Podopieczni w formie wolontariatu pracowali na rzecz Powiatowego ZOL-u w Brzesku, przez co uczyli się empatii, zrozumienia dla potrzebujących i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Trzyletni projekt umożliwił wyjazdy integracyjne np. w Tatry, ale też do muzeów i teatru oraz do zakładów pracy, co sprzyjało dostarczeniu praktycznej wiedzy o zawodach.
Projekt, w ramach którego utworzono także świetlicę edukacyjno-rozwojową wyposażoną w sprzęt fotograficzny kosztował ponad 482 tysiące złotych, większość pieniędzy brzeskie starostwo pozyskało z funduszy unijnych.