Fotowoltaika jest coraz popularniejszym źródłem prądu w polskich gospodarstwach domowych. Nie powinno to dziwić, gdyż jest to źródło darmowego i ekologicznego prądu, który można produkować na własną rękę, zyskując niezależność od sieci energetycznej. Prąd pobierany wprost z promieni słonecznych to jedno z rozwiązań przyczyniających się nie tylko do poprawy jakości powietrza i klimatu, ale też generujących spore oszczędności w rachunkach. Warto więc rozważyć zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu lub płaskim gruncie, aby móc cieszyć się długoletnią i bezpieczną dla środowiska inwestycją. Co więcej, decydując się na fotowoltaikę w Małopolsce można liczyć na wysokie dofinansowania.
Fotowoltaika – działanie i zalety
Na czym polega działanie fotowoltaiki? Otóż energia jest pobierana wprost z promieni słonecznych przez panele fotowoltaiczne, które zamieniają ją w prąd przetwarzany na energię kierowaną do instalacji elektrycznej całego budynku. Prąd produkowany w ten sposób może być nie tylko zużywany na bieżąco, ale również gromadzony w przypadku nadwyżki i wysłany do operatora sieci. Nadmiar energii zgromadzonej w magazynie lub w sieci można odebrać w późniejszym czasie, np. podczas zimowych miesięcy, kiedy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Dzięki temu zyskujemy własne, niewyczerpalne źródło zasilania oraz praktycznie darmowy prąd na własny użytek.
Sekret paneli słonecznych polega na tzw. zjawisku fotowoltaicznym. Powstaje ono, gdy foton (podstawowa jednostka świetlna) uderza w półprzewodnik, i w ten sposób inicjuje się ładunek elektryczny. Stworzony w ten sposób prąd dostaje się do falownika, który przetwarza prąd stały na zmienny, a ten zaś zasila gniazdka elektryczne.
Panele fotowoltaiczne – dofinansowanie w Małopolsce
Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna i zwróci się po kilku latach, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wysoki jednorazowy wydatek. Natomiast zakup i montaż instalacji to koszt rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego warto przyjrzeć się różnym opcjom na pozyskanie pomocy finansowej w zakresie montażu fotowoltaiki. Przykładowo, na terenie Małopolski przy instalacjach fotowoltaicznych można skorzystać z lokalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Program oferuje wsparcie podczas m.in. wymiany starych kotłów i pieców na urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii, biomasę oraz paliwa gazowe. Dzięki programowi istnieje opcja uzyskania dotacji w wysokości nawet do 60%.
Warto wspomnieć także o ogólnokrajowych programach wsparcia finansowego w kwestii fotowoltaiki. Osoby chcące zainwestować w panele fotowoltaiczne w Krakowie, a także w innych miejscowościach na terenie całego kraju, mogą skorzystać np. z unijnych dotacji i niskooprocentowanych pożyczek oraz wziąć udział w takich programach jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Agroenergia. Fotowoltaikę można też odliczyć od podatku, co umożliwia ulga termomodernizacyjna.
Dowiedz się więcej na https://sm-project.pl/dofinansowanie-fotowoltaiki-moj-prad/