Jak dobrać zasłony, aby optycznie nie zmniejszyć mieszkania? To samo wnętrze można urządzić tak, że wyda się duże lub małe. Zobacz, jakie zasłony sprawią, że nieduże mieszkanko wyda się jasne i przestronne.
Jasne zasłony sprawią, że pomieszczenie wyda się większe
Kolorystyka ma duże znaczenie przy urządzaniu wnętrza, szczególnie małego. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, ciemne – przeciwnie. Ponadto jasne barwy są dość neutralne, nie rzucają się w oczy, o ile oczywiście nie są jaskrawe. Ciemne natomiast bardzo wyraźnie zaznaczają swoją obecność, przez co sprawiają wrażenie, jakby zajmowały więcej miejsca.
Idąc tym tropem, warto zadbać o to, by zasłony w mieszkaniu były jasne. Niekoniecznie białe, choć to też jest dobre rozwiązanie, ale np. pastelowe, beżowe, jasnoszare, miętowe, żółte. Te kolory sprawią, że okno, wyda się większe a całe pomieszczenie bardziej przestronne.
Jasne kolory zasłon doskonale sprawdzą się nie tylko latem, ale też zimą. Jeśli chcemy nadać wnętrzu przytulnego ciepła, postawmy na welwet lub welur.
Zasłony do małego mieszkania nie muszą być gładkie
Przyjęło się zakładać, że gładkie powierzchnie powiększają wnętrze, wzorzyste pomniejszają. To nie do końca jest prawda, bo dużo zależy od tego, jaki wzór weźmiemy pod uwagę. Na przykład zasłony w szerokie pasy są doskonałe do tego, by powiększyć mieszkanie. Pionowe pasy sprawią, że wyda się ono wyższe, a więc automatycznie bardziej przestronne.
Przy wybieraniu wzoru na zasłony dobrze jest zwrócić uwagę na te delikatne, w jasnych barwach o małym kontraście. Przykładowo dobrze sprawdzą się wiosenne kwiaty na białym tle, wspomniane wcześniej pionowe pasy, ale też delikatne wzory geometryczne. Im mniejszy wzór na tkaninie, tym większa jego powtarzalność, co daje złudzenie dużej powierzchni zasłony.
Przeczytaj także artykuł: Jakie zasłony do salony wybrać: z nadrukiem czy gładkie?
Krótkie zasłony sprawdzą się nie tylko w kuchni
Nie od dziś wiadomo, że eleganckie zasłony powinny być długie. Najlepiej prezentują się te sięgające do podłogi lub nawet na niej leżące. Niestety w niedużych mieszkaniach zwyczajnie może brakować miejsca na takie rozwiązanie. Pod okno trafia stół, biurko lub komoda i siłą rzeczy długie zasłony się nie zmieszczą. Inna aranżacja wnętrza często nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania: krótkie zasłony lub rolety np. rzymskie, które szyje się z takich samych tkanin, co zasłony. Są bardzo dekoracyjne i oszczędne w zużywaniu przestrzeni.
Czy marszczone zasłony pomniejszają optycznie wnętrze?
Zdecydowanie tak. Marszczone zasłony nie tylko robią wrażenie dużych objętościowo, ale rzeczywiście takie są. I chociaż może się wydawać, że nie zajmują dużo miejsca, w praktyce jest to bardzo odczuwalne. Jeśli zależy nam na cennych centymetrach na małej przestrzeni, dużo lepszym rozwiązaniem jest powieszenie gładkich, niemarszczonych zasłon. Można też pójść na kompromis i upiąć zasłony tak, że będą tylko bardzo delikatnie falowały, ale nie utworzą się na nich wyraźne fałdy. Do tego celu doskonale nadadzą się luźno rozmieszczone przelotki.
Eurofirany znane są na polskim rynku od trzydziestu lat. Marka ceniona jest za wysoką jakość oferowanych tkanin dekoracyjnych i użytkowych oraz za profesjonalną obsługę przy szyciu na wymiar firan, rolet i zasłon. W ofercie znajdują się nie tylko wyroby zewnętrznych producentów, ale też własne, autorskie kolekcje tkanin i dodatków. Na uwagę zasługują trzy ostatnie: Ella Line, Diva Line i Reina Line.