To wyniki nowej prognozy wyborczej. Uśrednia ona wszystkie sondaże i dane dotyczące preferencji wyborczych mieszkańców regionu tarnowskiego zebrane w maju.
W okręgu nr 15, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie rzędu 50,5%-52%, co przełożyłoby się na 5-6 mandatów poselskich. Na drugim miejscu z wyraźną przewagą nad pozostałymi partiami jest Polska 2050 Szymona Hołowni, która ma między 14,5% a 16%. To dałoby jej jeden lub dwa mandaty. Kolejne miejsca to PSL, Konfederacja i KO, które mogą liczyć między 7% a 9%. Stawkę zamyka Lewica (4,5%-6%).
– Taki wynik to dobra pozycja wyjściowa przed następnymi wyborami – komentuje poseł PiS Wiesław Krajewski.
– Jest za nami bardzo trudny czas związany z koronawirusem z Covid – 19. To powoduje, że Polacy mieli zupełnie inne priorytety niż rozważanie jakie preferencje i sympatie dla poszczególnych formacji politycznych mogliby wskazywać. Myślę, że te sondaże które są bardzo dobre dla PiS również i w regionie tarnowskim do dobry prognostyk na kolejne lata.
Na uwagę zasługuje wysoki wynik Polski 2050, która w prognozie ma dwukrotnie wyższy wynik niż Koalicja Obywatelska. Od marca partia działa też w okręgu tarnowskim.
– Dobry wynik partii Szymona Hołowni to efekt ogólnopolskiej tendencji – mówi socjolog polityki, autor prognozy Marcin Palade.
-To nie jest jedyny okręg wyborczy, a w zasadzie jest bardzo niewiele okręgów, gdzie KO ma porównywalne poparcie do ruchu Szymona Hołowni, a właśnie w okręgu tarnowskim obserwuje sytuację, gdzie ten nowy byt polityczny plasuje się wyraźnie lepiej od KO.
– Naszym celem jest wprowadzić w następnych wyborach posłów z ziemi tarnowskiej do Sejmu – mówi Piotr Górnikiewicz, radny miejski i szef lokalnych struktur partii Polska 2050.
– Oczywiście sporo pracy przed nami, ale patrząc na te wyniki oraz optymizm i zaangażowanie członków stowarzyszenia mam nadzieję, że Tarnów w przyszłym parlamencie będzie miał posłów wywodzących się ze struktur Szymona Hołowni, którzy skutecznie zawalczą o miejskie interesy i o to w tej chwili walczymy.
Następne wybory są przewidziane na jesień 2023 roku. Wyborcy będą wybierać swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu.