Małopolscy samorządowcy świętowali w Starym Sączu [ZDJĘCIA]

Dzien Samorzodowca 05 2021003

27 maja jest szczególnym dniem dla starostów, burmistrzów, wójtów i innych przedstawicieli władz lokalnych. Za nami obchody Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu. Miejsce nieprzypadkowe, bo bardzo mocno związane ze świętą Kingą, patronką samorządowców.

27 maja jest od 2000 roku Dniem Samorządu Terytorialnego. To upamiętnienie I wolnych wyborów samorządowych z 1990 roku. Z tej okazji samorządowcy z Małopolski zjechali do Starego Sącza. Patronką miasta, ale także samorządowców jest święta Kinga.

Jest tak od 15 lat, a w diecezji tarnowskiej już od ponad 20 lat. Dlatego właśnie tutaj odbywają się małopolskie obchody święta samorządu terytorialnego – wyjaśnia Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Spotkanie już tradycyjnie rozpoczęło się modlitwą. Mszę świętą w Sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu odprawił metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. Podczas kazania porównywał pracę samorządową do przymierza. Nawiązał w ten sposób do czytań w przypadające na ten dzień święto Jezusa Chrystusa Najwyższego, Jedynego i Wiecznego Kapłana. – Aż się prosi, żeby zrozumieć, że my w to przymierze, jako chrześcijanie jesteśmy wszyscy włączeni, powołani do świętości. A samorządowcy wpatrzeni w św. Kingę, powinni zrozumieć, że podejmując się swoich zadań w społecznościach lokalnych, zawierają przymierze z ludźmi – wyjaśnił arcybiskup.

Starosta limanowski Mieczysław Uryga podkreślał znaczenie miejsca spotkania samorządowców, którzy mogą świętować przy swojej patronce, św. Kindze. – Możemy dziękować za ten czas naszej pracy i prosić o światło, by móc realizować jak najlepiej nasze zadania.

Samorządowcy nie mają wątpliwości, że święta Kinga jest wzorem do naśladowania. – Św. Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Kingi w 1999 roku odnosił się do jej cech, które powinni naśladować samorządowcy. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o dobro wspólne, empatię do drugiego człowieka, pomoc bliźnim w potrzebie. Św. Kinga była też doskonałym gospodarzem na ziemi sądeckiej – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt. Ważny jest też sam fakt spotkania samorządowców. – Jest wiele kwestii, z którymi zmagamy się każdego dnia i są to tematy, które należy konsultować między samorządami. Są to podobne problemy do rozwiązania.

Dodajmy, że samorządowcy w ramach swojego święta oprócz Mszy świętej mieli też spotkanie w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Tam wysłuchali między innymi wykładu ks. prof. Jacka Urbana z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Exit mobile version