Rynek sieci komórkowych prężnie się rozwija. Obecnie użytkownicy mogą skorzystać nie tylko z ofert największych firm z tego sektora. Coraz większą popularność zyskują tzw. operatorzy wirtualni, którzy proponują równie atrakcyjne rozwiązania. Warto wiedzieć, czym wyróżnia się ich działalność.
Kim są operatorzy wirtualni?
Na polskim rynku sieci komórkowych działa wiele przedsiębiorstw. Najważniejsze w branży są cztery podstawowe marki z tego sektora (tzw. MNO – Mobile Network Operator) oraz należące do nich submarki. To jednak nie wszystkie firmy, które oferują usługi z zakresu telekomunikacji. Istnieją bowiem również tzw. operatorzy wirtualni, nazywani także MVNO (Mobile Virtual Network Operator). Są to podmioty gospodarcze, które dostarczają użytkownikom rozwiązania dotyczące telefonii komórkowej, jednak same nie posiadają własnych masztów, częstotliwości radiowych ani stacji przekaźnikowych BTS, które pozwalają na bezprzewodową łączność. Zamiast tego korzystają one z infrastruktury i nadajników dużych firm, nazywanych w tym kontekście operatorami strukturalnymi. Dzieje się to na podstawie podpisania specjalnej umowy o współdzieleniu sieci między podmiotami. Dzięki niej operator wirtualny zapewnia taki sam zasięg komórkowy jak MNO, z którego wież transmisyjnych korzysta.
Jednym z najpopularniejszych, a przy tym najdłużej działających przedsiębiorstw na rynku operatorów wirtualnych w kraju jest Mobile Vikings, które funkcjonuje w Polsce od 2013 roku. Firma wykorzystuje infrastrukturę telekomunikacyjną sieci Play i specjalizuje się w dostarczaniu ofert na kartę.
W jaki sposób działają operatorzy wirtualni i jakie mają zalety?
Choć rynek operatorów wirtualnych się rozwija, wiele osób wciąż podchodzi do nich sceptycznie. Obawy związane ze skorzystaniem z usług MVNO nie są jednak uzasadnione. Tego typu firmy działają w pełni legalnie, a ich funkcjonowanie podlega pod przepisy zebrane w ustawie dotyczącej prawa telekomunikacyjnego. Oznacza to, że operatorzy wirtualni mają dokładnie takie same obowiązki jak operatorzy strukturalni i podlegają identycznym co oni regulacjom i restrykcjom.
Warto przy tym pamiętać, że oferta ze strony operatora wirtualnego może być często korzystniejsza pod względem finansowym od tej prezentowanej przez standardową firmę. Wszystko dlatego, że nie musi on pokrywać kosztów budowy całej infrastruktury, co przynosi przedsiębiorstwu duże oszczędności. Dzięki temu może on zaoferować atrakcyjne i opłacalne rozwiązania swoim klientom. Ponadto tego typu operator często nie dysponuje rozbudowaną siecią salonów i punktów sprzedaży. Ma zazwyczaj pojedyncze biuro, a większość kwestii związanych z obsługą klienta i poszczególnymi operacjami załatwiana jest telefonicznie lub przez Internet. Kontakt z przedstawicielami MVNO jest przy tym szybki i bezproblemowy.
Trzeba także pamiętać, że operatorzy wirtualni najczęściej skupiają się na ofertach prepaid i nie oferują umów abonamentowych. Ich usługi na kartę są jednak bardzo rozbudowane i elastyczne, dzięki czemu niejednokrotnie dorównują, a nawet przewyższają te, które proponują kluczowi gracze na rynku GSM.