Ukośne ułożenie sufitu na poddaszu z aranżacyjnego punktu widzenia może być utrudnione tylko w przypadku typowych aranżacji klasycznych. Jednak pod względem estetycznym jest to furtka ku interesującym kreacjom przestrzeni o niezwykłych walorach oświetleniowych. Gra świateł w nietypowych wnętrzach stwarza pole do zabawy zarówno temperaturą barwną i kształtem lamp, jak również niebanalnego umiejscowienia.
Z powodzeniem sprawdzą się tutaj zarówno lampy wiszące typu żyrandol, lampy boczne tzw. kinkiety, plafony oraz oświetlenie szynowe LED. Przykład zastosowania każdego ich rodzaju poniżej.
Lampy wiszące
Zaletą lamp wiszących jest to, że można regulować wysokość ich zawieszenia. Ważną rolę gra tutaj także punkt, do którego są przyczepione. Bardzo wysoki sufit na poddaszu w stylu loft to dobre miejsce na zawieszenie lamp w kształcie żarówek, zamontowanych na długich przewodach. Do niższych pomieszczeń nadają się klasyczne żyrandole, kandelabry lub żyrandole kryształowe – stosowane w zależności od stylu poddasza. W industrialnym otoczeniu znajdą swoje miejsce także lampy o nietypowych kształtach, składające się z czarnych, metalowych prętów ułożonych w klatki i stelaże. W dużych przestrzeniach lampy wiszące mogą wisieć w rzędach po kilka, aby lepiej oświetlić całe wnętrze.
Lampy szynowe LED
Do bardziej precyzyjnego oświetlenia nadają się lampy umiejscowione na szynach, wyposażone w żarówki LED. Komplet kilku takich lampek można przesuwać dowolnie w prawą lub lewą stronę szyny. Możliwość precyzyjnego skierowania światła to zaleta w długich pomieszczeniach na poddaszu. Sprawdzą się w każdym miejscu, ich montaż jest możliwy zarówno na ścianie jak i na dowolnej części sufitu prostego lub ukośnego. Lampy dostępne są z reguły w dwóch wariantach barwnych, tj. w klasycznej czerni oraz bieli. W każdej chwili można dołączyć do zestawu następną lampkę. Są także listwy przyścienne, które można zamontować dookoła pomieszczenia, rezygnując z przytwierdzania lamp do ukośnej linii sufitu.
Plafony przysufitowe
Plafon, czyli lampa ściśle przylegająca do sufitu, to kolejna propozycja na ciekawe zaaranżowanie ukośnego spadu na poddaszu. Nietypowe kształty, dopasowane do pochyłych powierzchni sprawiają, że pomieszczenie jest równomiernie oświetlone. Komplet kilku plafonów, których światła padają pod rożnym kontem, tworzą interesującą grę świateł, która wprowadza do przestrzeni dynamikę. Uniwersalne kształty nowoczesnych plafonów pasują do większości aranżacji, a klasyczne kolory – czerń oraz biel, czynią je ponadczasowymi.
Kinkiety
Kinkiet, czyli źródło światła bocznego, sprawdzi się na każdym poddaszu, w którym dominuje nastrój służący wypoczynkowi i relaksacji. Stłumione światło wprowadza do otoczenia nastrój intymny i romantyczny. Modele klasyczne osłonięte są nieprzezroczystymi abażurami. Z kolei te bardziej nowoczesne przybierają nietypowe kształty i wykonywane są z matowego szkła. Klasyczna czerń oraz biel czyni je uniwersalnymi w każdej aranżacji, dlatego z powodzeniem sprawdzą się w stylu minimalistycznym, klasycznym i nowoczesnym. Kształty kinkietów przybierają czasem formę sześcianów lub wielobocznych brył o nietypowym wyglądzie. Możliwość regulacji kąta padania światła zapewniają specjalne uchwyty i elastyczne ramiona, które dają się dowolnie wyginać. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się jako źródło światła nad sofą, fotelem lub łóżkiem.