Obecne wydarzenia sprawiły, że bardziej niż kiedykolwiek polegamy na rozwiązaniach cyfrowych. Nie inaczej jest przy staraniu się o dodatkową gotówkę. Coraz częściej o pożyczkę ubiegamy się online – na stronach firm pożyczkowych. Taka forma jest po prostu szybsza, łatwiejsza i zapewnia więcej prywatności. Zanim jednak weźmiemy swoją pierwszą pożyczkę przez Internet, warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Potrzebne informacje znajdziesz w poniższym mini-poradniku!
Pożyczka przez Internet – taki sam produkt, zupełnie inna forma
Internet sprawia, że to, co dotąd nastręczało nam trudności, staje się proste i szybkie. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek. Jeśli wybieramy wiarygodną instytucję z wieloletnim doświadczeniem, cała procedura będzie bezpieczna. Na tle pozostałych form zawarcia umowy pożyczki wnioskowanie online jest najłatwiejsze.
Warto pamiętać jednak, by wystrzegać się typowych, internetowych chwilówek. Udzielają ich często firmy bez doświadczenia, umowy bywają niejasne, a proces weryfikacji właściwie nie istnieje. Wszystko to niesie za sobą ryzyko oszustwa. Dziś jesteśmy w stanie znaleźć godną zaufania firmę, która zaoferuje nam dobrą umowę na uczciwych warunkach. A dodatkowo możemy zapoznać się z dokumentami w wygodniejszy, bardziej komfortowy sposób. We własnym tempie, bez presji możemy przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. A jak z bieżącym kontaktem? Najczęściej można wybierać pomiędzy czatem online, rozmową telefoniczną (konsultant jest w stanie pomóc wypełnić wniosek) lub formularzem mailowym. Prosto, szybko i bezpiecznie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę online?
Warto pamiętać, że nie wszystkie pożyczki online to internetowe chwilówki. Doświadczone firmy oferują dzisiaj pożyczki na uczciwych, dokładnie opisanych warunkach. Przed podpisaniem umowy online należy wykonać praktycznie te same kroki, co przy podpisywaniu umowy pożyczki w tradycyjny sposób. Najważniejsze czynności to:
– wybór rodzaju pożyczki i okresu kredytowania – w zależności od potrzeb,
– sprawdzenie całkowitego kosztu pożyczki – oprocentowania, prowizji i ewentualnych kosztów dodatkowych (znaczną pomocą może być wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania – RRSO),
– zapoznanie się z regulaminem, umową pożyczki tabelą opłat (TOIP) – zawsze musimy wiedzieć, co podpisujemy.
Zawsze dla pewności można także zobaczyć, czy firma pożyczkowa jest zarejestrowana w bazach KNF i KRS. Jeśli okaże się, że nie, to powinniśmy jak najprędzej opuścić taką witrynę!
Na rynku nie brakuje firm pożyczkowych. Sprawia to, że należy gruntownie przeanalizować wszystkie oferty, aby wybrać tę najbezpieczniejszą i najwygodniejszą. Z drugiej strony konkurencja powoduje, że można znaleźć produkty na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Zalety pożyczki online na tle standardowej
Coraz więcej osób docenia zalety pożyczek online. Do najważniejszych należą następujące:
– wygoda i intuicyjność,
– szybkość zawarcia umowy i otrzymania dodatkowych środków,
– dłuższy czas na zapoznanie się ze wszystkimi dokumentami w domowej atmosferze,
– możliwość skorzystania z pomocy telefonicznej lub online przy wypełnianiu wniosku,
– przejrzystość oferty,
– bezpieczeństwo,
– możliwość skorzystania z licznych promocji.
Bezpieczeństwo zawierania pożyczki przez Internet
Podstawą bezpiecznego zawarcia umowy jest upewnienie się, że korzysta się z usług renomowanej instytucji finansowej. Warto więc sprawdzić, jak długo dana firma istnieje na polskim rynku. Profesjonalny wygląd strony internetowej również może być swego rodzaju papierkiem lakmusowym, choć nie musi. Jeśli chodzi o aspekty techniczne, najważniejsze jest szyfrowanie danych. Odpowiada za to między innymi protokół SSL, który powinien być zainstalowany na domenie i stronie. Jeśli przy pasku adresu wyszukiwarki widzimy symbol kłódki, to znaczy, że wszystko jest w porządku!