Codziennie 50 kobiet dowiaduje się o raku piersi. Co roku taką diagnozę słyszy blisko 20 tys. Polek. Prawie 6 tys. z nich nie udaje się pomóc.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek.
Zbliżający się Dzień Matki to okazja, aby przypomnieć i zachęcić kobiety do profilaktycznego badania piersi.
– Panie mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych – zachęca Aleksandra Kwiecień, rzecznik małopolskiego oddziału NFZ.
– Mammografię mogą wykonywać wszystkie kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały tego rodzaju diagnostyki wykonywanej w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te z pań, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie roku.
– Badania mammograficzne można wykonać w Małopolsce w 32 pracowniach stacjonarnych, ale także na pokładzie mammobusu – dodaje rzecznik małopolskiego NFZ.
– To bardzo duże ułatwienie szczególnie dla tych pań, które nie mieszkają w większych miejscowościach, gdzie nie ma pracowni mammograficznych. Rolą mammobusu jest dojazd do mniejszych miejscowości, do wsi, do miasteczek, w których pracowni nie ma, ale jest to też wykluczenie takiego argumentu, którym kobiety niestety bardzo często się posługują, nie mam czasu, nie będą jeździć do innej miejscowości.
Do końca maja mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 40 razy.
Mobilne pracownie dotrą m.in. do Nowego Wiśnicza, Rzezawy, Łącka, Muszyny, Tarnowa, Nawojowej, Podegrodzia, Tymbarku czy Kamionki Wielkiej.
W tym roku z bezpłatnej mammografii może skorzystać ponad 430 tys. mieszkanek Małopolski.
Harmonogram postojów mammobusów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ: https://nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/programy-profilaktyki-raka-piersi/mammobus/.
W tym miejscu znajduje się również lista stacjonarnych placówek: https://nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/programy-profilaktyki-raka-piersi/, które wykonują bezpłatną mammografię w ramach programu przesiewowego.