Od 20 maja kierujący e-hulajnogą będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów i jechać nie więcej niż 20 km na godzinę. Takie są wymogi znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Przepisy mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa użytkowników oraz uporządkować parkowanie elektrycznych hulajnóg w miastach.
Zgodnie z nowymi zasadami hulajnogi elektryczne będą mogły poruszać się przede wszystkim drogami dla rowerów bądź ścieżkami rowerowymi, natomiast chodnikiem – tylko w wyjątkowych przypadkach.
– Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów to kierujący ma możliwość – ale to jest w drodze wyjątku oczywiście – korzystania z chodnika, albo z drogi dla pieszych. I tutaj też jest kolejny warunek. Ten chodnik musi się znajdować wzdłuż drogi, po której kierujący poruszają się z prędkością większą niż 30km/h – tłumaczył w programie „Pomagamy i Chronimy” na antenie RDN nadkomisarz Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie.
Przepisy wprowadzają też m.in. ograniczenia w poruszaniu się e-hulajnogą zależne od wieku.
Kierować tym dwukołowcem mogą osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, ale wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
U osób pełnoletnich żadne uprawnienia nie są wymagane.
W przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie będą potrzebne żadne uprawnienia. Nie będzie też ograniczeń wiekowych.
Natomiast właściciele tych urządzeń będą mogli – podobnie jak w przypadku e-hulajnóg- poruszać się po ścieżce dla rowerów, drodze dla rowerów i pieszych, a jeżeli nie są wyznaczone to wtedy może korzystać z chodnika dla pieszych, przy czym należy pamięć, że wówczas pierwszeństwo ma pieszy.