– W przypadku osób niepełnoletnich niezbędna jest zgoda opiekuna prawnego na szczepienie – tłumaczy Małgorzata Topolska z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która koordynuje Punkt Szczepień Powszechnych w Hali Gumniskiej.
Przed samym szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz, który można pobrać ze strony gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień.
Kwestionariusz zawiera dodatkowy element w postaci zgody rodziców na szczepienie. Bo choć opiekun nie musi być obecny przy szczepieniu nastolatków powyżej 16. roku życia, musi wyrazić zgodę.
– Przed wizytą w punkcie szczepień konieczne jest wypełnienie kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej. Taki kwestionariusz można przynieść ze sobą podpisany przez rodzica lub wypełnić go w punkcie szczepień. Wówczas osoba niepełnoletnie będzie musiała przyjść na szczepienie ze swoim opiekunem prawnym, który wyrazi taką zgodę na udzielenie świadczenia.
Na szczepienie można rejestrować się na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Można również zarezerwować termin wysyłając SMS o treści „SzczepimySie” na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień.
Osoby w wieku 16 i 17 lat będą szczepione przeciwko COVID-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech.
W Tarnowie zainteresowanie jest duże, choć w Punkcie Szczepień Powszechnych w Hali Gumniskiej w tej chwili nie ma wolnych terminów, ponieważ brakuje szczepionek.
Małgorzata Topolska zachęca jednak, aby zapisywać się na listę rezerwową ponieważ w przypadku zwolnienia się miejsca pacjenci z listy są zapraszani na szczepienia w pierwszej kolejności.
Do tej pory w Hali Gumniskiej zaszczepiono 5 tys. 126 osób
Do końca maja na przyjęcie pierwszej dawki czeka prawie 3,5 tys. pacjentów.