Po pilotażu, który wypadł pomyślnie, Lasy Państwowe od 1 maja ruszyły z programem „Zanocuj w lesie”.
Wiele osób zamkniętych w izolacji, pozbawionych aktywności szuka miejsc, gdzie można odpocząć i zrelaksować się na łonie natury – mówią koordynatorzy programu, Marek Nosal z Nadleśnictwa Gromnik i Karol Blicharz z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.
– Mamy nadzieję, właśnie, że zainteresowanie okaże się duże, że ludzie bardzo chętnie ruszą na łono natury. No, jak wiemy, ostatnio, w dobie pandemii, ludzie bardzo chętnie ruszają do takich terenów, gdzie mogą poczuć się swobodnie. Mamy nadzieję, że ludzie będą chętnie z tego korzystać, korzystać z łona natury, z przyrody, ze świeżego powietrza i czerpać z tego dużo radości. – Z uwagi na panująca pandemię, szukamy dla siebie różnych aktywności, przede wszystkim na świeżym powietrzu.
Szymon, bushcrafter i surwiwalowiec, przestrzega jednak przed lekkomyślnym korzystaniem z leśnych noclegów przez osoby, które dotychczas tego nie robiły.
– No, na pewno na początek to może warto byłoby się z kimś wybrać, kto już kiedyś sam organizował wycieczkę do lasu pod namiot, ma jakąś praktykę w tym względzie, wie, jak rozpalić ogień, jak rozbić namiot, jakie rzeczy ze sobą zabrać, no i ogólnie skorzystać z doświadczenia takiej osoby. A jeśli ktoś sam się decyduje, to może na początek w lecie, wtedy, kiedy warunki są bardziej komfortowe, wtedy, kiedy mniej rzeczy może nas zaskoczyć, dzień jest dłuższy, pogoda cieplejsza.
Należy przygotować się na każde warunki pogodowe, mieć ze sobą niezbędny sprzęt (latarkę, nóż), dodatkowe ubranie, dobre buty, mapę, kompas i zapas wody.
Każde nadleśnictwo wyznaczyło obszar, na którym można zanocować i zakosztować atrakcji „życia w głuszy”, łącznie z noclegiem w lesie.
Najbliżej Tarnowa znajdują się one w Nadleśnictwach Gromnik i Dąbrowa Tarnowska.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronach:
https://gromnik.krakow.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-#.YJJXC3kwjIU