Muzeum winiarstwa, pierwsza w kraju wioska winiarska, tarasy widokowe i rozbudowana sieć EnoVelo – Tarnowskie Centrum Informacji przygotowuje się do uruchomienia Małopolskiego Centrum Winiarstwa. Projekt opiewa na 30 mln złotych.
– Chcemy dać turyście infrastrukturę niezbędną do tego, by odkrywać dziedzictwo enoturystyczne regionu – mówi Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
– Tarnowska Organizacja Turystyczna złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego do banku projektów, tzw. fiszkę. Opiewa ona na kwotę około 30 mln złotych. Teraz jesteśmy w fazie uzgodnień z samorządami, bo to jest projekt partnerski, jaki będzie zakres realizacji tego projektu i przygotowujemy dokumentację projektową, żeby w konkursie, który – jak liczymy – być może za półtora roku Urząd Marszałkowski ogłosi, być przygotowanym i w pierwszym rozdaniu, złożyć wniosek i przystąpić do realizacji w części inwestycyjnej.
W skład Małopolskiego Centrum Winiarstwa wejdą cztery lokalizacje – miasto Tarnów z remontem i adaptacją dworskiego spichlerza położonego na skraju Parku Sanguszków, gmina Pleśna z budową pierwszej w kraju wioski winiarskiej na terenie trzech istniejących winnic w Janowie oraz gminy Tuchów i Ciężkowice.
– W naszym założeniu jest stworzenie na przykład muzeum multimedialnego pokazującego winiarską historię regionu od X wieku, winnice również mają być wyposażone w infrastrukturę, jak wiaty, ale też to są takie miejsca jak na przykład wioska winiarska – miejsce do rekreacji, zabawy, winnica turystyczna przystosowana stricte do obsługi ruchu turystycznego. Tych pomysłów jest dość dużo – dodaje Jan Czaja.
W planach jest również rozbudowa ścieżek Enovelo – sieci szlaków rowerowych, biegnących przez okolice gmin Tarnów i Brzesko, których motywem przewodnim są właśnie winnice.
Małopolskie Centrum Winiarstwa ma być uzupełnieniem oferty turystycznej regionu obok Źródlanego Szlaku, który również przebiega przez tereny wspomnianych czterech gmin.