Tegoroczni maturzyści mają za sobą pierwsze wyzwanie – pisemny egzamin z języka polskiego. Do wyboru mieli tematy związane z Lalką, Ziemią Obiecaną lub wierszem Beaty Obertyńskiej. Jak sobie poradzili i czy nauka zdalna przeszkadzała im w przygotowaniach?
Matury 2021 rozpoczęte, pierwsze koty za płoty. Uczniowie zdawali dziś egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Choć do wyboru były 3 tematy, spotkani przez nas maturzyści, wybrali ten związany z Lalką Bolesława Prusa. Uczniowie pisali rozprawkę o tym, czy ambicja ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu.
– Najbardziej przygotowywałem się z Lalki, więc gdy zobaczyłem temat związany z tą lekturą, nawet nie patrzyłem na inne i czułem się pewnie. Uważam, że część pisemna poszła mi dobrze – mówi Sławomir Tomera z Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu.
Uczniowie mieli też do wyboru tematy związane z powieścią Ziemia Obiecana lub mieli zinterpretować wiersz Beaty Obertyńskiej.
Młodzież przygotowywała się do egzaminu dojrzałości w nowej rzeczywistości nauki zdalnej. Mogła to być spora trudność, ale nie w każdym przypadku. – Niektórym uczniom to odpowiadało – mówi ks. Paweł Kochaniewicz. Dyrektor Zespół Szkół Katolickich w Nowym Sączu zauważa jednak, że pojawiały się kłopoty z motywacją.
– Samo wyjście do szkoły wymaga jednak trochę większej motywacji. Plus wsparcie psychiczne w postaci pracy w grupie. Brak tego na pewno sprawiał trudność uczniom. Natomiast jeśli ktoś chciał wykorzystać dobrze czas, na pewno miał takie możliwości.
A jak do tematu nauki zdalnej odnieśli się maturzyści? – Z tą nauką zdalną to było tak, jakby tej nauki w ogóle nie było. Nie mieliśmy lekko, bo rozwiązywanie zadań przez komputer to nic dobrego – uważa Maksymilian Połomski z Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu.
Pozostaje życzyć powodzenia w kolejnych egzaminach. – Dobrych matur, dobrych wyników, światła Ducha Świętego i trafnych wyborów życiowych – powiedział ks. Paweł Kochaniewicz, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu.
A już w środę (5.05) drugie wyzwanie przed maturzystami. Tym razem matematyka.