Nieznane fakty z życia Ochotnicy i Tylmanowej w nowej książce

tylmanowa

Tylmanowa jest starsza od Ochotnicy, a na terenie gminy mogła kiedyś znajdować się cerkiew.

Między innymi takie fakty dotyczące tych miejscowości opisane zostały w książce pt. „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca pamięci”. Promocja publikacji z udziałem jej autorów odbyła się w trakcie majówki w formie on-line.

Ponad 200 stron publikacji zawiera historię dwóch miejscowości znajdujących się dziś w gminie Ochotnica Dolna.

W książkach znajdują się informacje, które wcześniej nie były publikowane. Dotyczą m.in. kościoła św. Mikołaja.

– W trakcie badań i konserwacji tego kościoła odnaleziono krypty, które były wcześniejsze niż obecny kościół. Bardzo możliwe, że pochodziły z założenia pierwotnej świątyni – mówił jeden z autorów książki Dawid Golik.

Jak dodaje Wojciech Mulet, badania pokazują też, że Ochotnica mogła mieć swoją cerkiew.

– Wiemy na pewno, że Wołosi byli u nas w 1416 roku. Jeżeli zestawimy datę przyjścia tych ludzi, z datą powstania pierwszego kościoła katolickiego (1566 rok), to mamy 150 lat. Lokalna społeczność przez ten czas musiała mieć jakieś miejsce pochówku i miejsce kultu-dodaje. 

W książce można znaleźć też informacje na temat wsi Babieniec, dwóch wielkich rodzin szlacheckich tworzących tutejszą historię, czy dziejów gminy w czasach wojennych.

Książki można dostać bezpłatnie w trakcie organizowanych wystaw w wiejskich ośrodkach kultury. Pierwsze takie spotkanie zaplanowano na środę (5 maja) w Tylmanowej.

Exit mobile version