Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ wysokość refundacji i to, czy w ogóle lek jest refundowany, może zależeć od bardzo wielu czynników. Dlaczego tak jest i kto decyduje o refundacji na e-recepcie? Odpowiadamy.
E-recepta a refundacja
Od stycznia ubiegłego roku każdy lekarz jest zobowiązany do wypisywania e-recepty (recepty elektronicznej), a każda apteka musi ją honorować. Co to jest recepta elektroniczna? E-recepta niczym nie różni się od znanej nam przed 2020 rokiem tradycyjnej recepty papierowej. To elektroniczny dokument, który wprowadzono w odpowiedzi na założenia Unii Europejskiej o utworzeniu międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej na terenie Europy. Polska jest kolejnym krajem, który zdecydował się wprowadzić cyfryzację służby zdrowia.
Recepta elektroniczna niesie szereg korzyści dla lekarzy, farmaceutów, ale przede wszystkim pacjentów, zwłaszcza tych, którzy nie mają potrzeby osobistej wizyty u lekarza (np. zazwyczaj oczekiwali w kolejce w przychodni wyłącznie po leki stałe). E-receptę z refundacją wypisze każdy lekarz świadczący usługi medyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W dobie pandemii COVID-19 powszechną praktyką stało się także wystawienie recepty przez Internet w ramach wizyty prywatnej – wtedy jednak zniżki na leki nie przewiduje się.
Innym sposobem uzyskania e-recepty online bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim jest nabycie jej za pośrednictwem jednej z platform współpracującej z lekarzami, np. Nasza Recepta. Zaletą tego rozwiązania może być fakt, że receptę z 4-cyfrowym kodem można uzyskać w zaledwie kilka minut, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To znaczne ułatwienie dla osób, którzy przegapili termin zgłoszenie się po receptę na leki stałe lub w przypadku pacjentek, które w wyniku różnych przeciwności nie mogą zgłosić się po e-receptę na antykoncepcję awaryjną (w tym przypadku liczy się czas, a nie zawsze można się dostać do lekarza jeszcze w tym samym dniu).
E-recepta – realizacja krok po kroku
Aby otrzymać e-receptę na telefon lub adres e-mail, należy przejść przez kilkuetapowy schemat:
- Pacjent kontaktuje się z lekarzem: albo osobiście, albo za pośrednictwem internetu, np. wyżej wspomnianą platformę. W drugim przypadku wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, będący jednocześnie wstępnym wywiadem.
- Lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje e-receptę, a system wysyła do pacjenta 4-cyfrowy kod. Może dostać też e-mail z załączoną w formacie PDF informacją z kodem.
- Pacjent udaje się do dowolnej apteki, gdzie farmaceuta skanuje kod z telefonu pacjenta lub wpisuje do systemu 4 cyfry wraz z numerem PESEL osoby, na którą wystawiono e-receptę.
- Farmaceuta wydaje leki.
Kto decyduje o refundacji?
Może się zdarzyć, że różne osoby zażywające ten sam lek, płacą w aptece zupełnie inne kwoty, a czasem nawet otrzymują go bezpłatnie. Lek ufundowany oznacza, iż państwo finansuje go częściowo lub w całości. Aby jednak można było skorzystać z refundacji, pacjent musi być ubezpieczony lub uprawniony z innego tytułu, np. z powodu ciąży czy tzw. uprawnień dodatkowych (honorowi dawcy krwi, przeszczepu, inwalidzi wojenni). Dodatkowe uprawnienia mają również osoby po 75. roku życia, jednak nie każdy senior odbierze z apteki lek za darmo – dla każdego leku jest określona lista wskazań, wobec których może być refundowany. Co więcej, refundacją mogą być objęte tylko niektóre dawki, albo nawet konkretne opakowania. Dlaczego tak jest?
Sfinansowanie leczenia wszystkich obywateli przez nasze państwo zwyczajnie nie jest możliwe. O refundacji decyduje Ministerstwo Zdrowia i wybiera takie leki, które mogą pomóc jak największej liczbie chorych w kraju, ale bierze też pod uwagę skuteczność produktu, jego bezpieczeństwo, dostępność innych opcji terapeutycznych, a także sam koszt. Zdarza się również, że producenci nie zgłaszają leków do objęcia ich refundacją z przyczyn np. biznesowych. O stopniu refundacji, a więc o finalnej odpłatności każdorazowo decyduje lekarz, który musi też prawidłowo wypisać receptę. Farmaceuta nie ma żadnego wpływu na końcową cenę wydawanego leku.