Dobrze dobrana brama garażowa jest nie tylko wygodna w użytkowaniu i chroni przed złodziejami, ale też pasuje pod względem estetycznym do elewacji budynku. Wybór jest dość duży – inwestor obecnie może zdecydować się na klasyczne drzwi garażowe dwuskrzydłowe, popularne bramy uchylne lub modele segmentowe czy rolowane z napędem.
W jakim budynku sprawdzą się drzwi garażowe dwuskrzydłowe?
Klasyczna brama rozwierana składa się z dwóch montowanych na zawiasach skrzydeł. Drzwi garażowe dwuskrzydłowe będą dobrym wyborem do niewielkich budynków oraz garaży modernizowanych. Ponieważ otwierają się na zewnątrz, przestrzeń w środku można w pełni wykorzystać. Z tego samego powodu sprawdzają się najlepiej na działkach z dłuższymi podjazdami do garażu. W przypadku bram rozwieranych możliwe jest otwieranie obu skrzydeł lub tylko jednego z nich, np. aby wyprowadzić rower czy kosiarkę. Niektórzy inwestorzy wybierają dodatkowo drzwi dwuskrzydłowe garażowe z asymetrycznym podziałem. Wysokiej jakości modele tego typu mają specjalne wzmocnienia zapewniające stabilność niezależnie od warunków pogodowych. Ochronę przed włamaniem zwiększa zaś zamek na wkładkę patentową.
Bramy uchylne – na jaką działkę?
Bramy uchylne są ciągle popularne ze względu na swoją bezawaryjność oraz atrakcyjną cenę. Ich zaletą jest również możliwość indywidualnego zaprojektowania wyglądu skrzydła. Podczas otwierania brama uchylna wysuwa się nieco przed garaż, a następnie chowa pod sufitem, dlatego ten model wymaga przestrzeni przed budynkiem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowania na ramionach dźwigni montuje się specjalne nakładki zapobiegające przypadkowemu przytrzaśnięciu czy zgnieceniu palców. Dodatkowo tego typu bramy wyposażane są w mechanizmy zapobiegające opadnięciu oraz w rygle uniemożliwiające ich podważenie. Bramy uchylne mogą mieć dodatkowo napęd zwiększający komfort ich użytkowania.
Wygodne i estetyczne bramy segmentowe
To obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Bramy segmentowe składają się z paneli wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Oprócz uszczelek pomiędzy poszczególnymi elementami skrzydła dodatkowe zabezpieczenie przed wychładzaniem budynku zapewniają uszczelki wargowe po bokach bramy oraz w górnej części. Ten model może być otwierany do góry lub na bok, a wówczas zachodzi nie na sufit, a na jedną ze ścian. Ponieważ jednak nie wysuwa się przed budynek, doskonale działa nawet przy krótkich podjazdach. Bramy segmentowe sterowane są automatycznie, mają zabezpieczenia przeciwwłamaniowe oraz zatrzymujące skrzydło po napotkaniu jakiejkolwiek przeszkody. Ze względu na wysokie parametry termoizolacyjne będą dobrym wyborem do garaży ogrzewanych, a także przylegających do budynków mieszkalnych.
Nowoczesne bramy rolowane
Bramy rolowane zbudowane są z wąskich lameli nawijanych podczas otwierania na wał znajdujący się nad otworem wjazdowym do garażu. Taka konstrukcja sprawia, że pozwalają one w pełni wykorzystać miejsce pod sufitem. Przy niskich nadprożach zaleca się montaż wału na zewnątrz lub wybór modelu podsufitowego zachodzącego na strop. Bramy rolowane, podobnie jak modele segmentowe, nie wysuwają się przed garaż, dlatego chętnie wybierają je inwestorzy posiadający posesje z krótkimi pojazdami. Standardowo wyposażane są w napęd z funkcją łagodnego startu i zatrzymania oraz w mechanizm przeciążeniowy zatrzymujący płaszcz bramy po napotkaniu na przeszkodę.
Jak wybrać najlepszą bramę garażową?
Wybór bramy garażowej zależy od kilku czynników. Przy działkach z długimi podjazdami dobrze sprawdzą się drzwi garażowe dwuskrzydłowe lub bramy uchylne, zwłaszcza jeśli szukamy rozwiązania w atrakcyjnej cenie. Rozsądnym wyborem na posesję z krótkim podjazdem będzie z kolei model segmentowy lub rolowany.
Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość nadproża garażu czy dostępna wewnątrz budynku przestrzeń. Jeśli w środku nie ma miejsca na montaż mechanizmu bramy garażowej, można zdecydować się na drzwi garażowe rozwierane lub na model rolowany z wałem montowanym na zewnątrz. W przypadku budynku z wolną przestrzenią pod stropem dobrym wyborem będą także bramy uchylne oraz segmentowe.