Obecnie powiat tarnowski dysponuje wolnymi miejscami we wszystkich ośmiu DPS-ach usytuowanych w poszczególnych gminach regionu.
Jak mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie Anna Górska, wszystkie placówki zapewniają odpowiedni standard świadczonych usług. Do dyspozycji pensjonariuszy są nie tylko same domy, ale również atrakcyjne tereny wokół nich.
– Na terenie powiatu tarnowskiego jest pięć domów prowadzonych przez powiat i trzy domy prowadzone przez stowarzyszenia, z którymi mamy podpisane umowy. Nasze domy usytuowane są w malowniczych okolicach i otoczone są parkami, ogrodami, które w czasie obecnej izolacji dają przestrzeń niezbędną do dobrego samopoczucia mieszkańców. Jesteśmy zdecydowanie konkurencyjni, zarówno pod kątem ceny, jak i standardów.
DPS-y dla osób niepełnosprawnych intelektualnie znajdują się w Karwodrzy – dla osób dorosłych i w Jadownikach Mokrych dla dzieci i młodzieży.
Placówki w Sieradzy, Stróżach i Nowodworzu przeznaczone są dla osób przewlekle psychicznie chorych.
DPS w Wietrzychowicach przyjmuje osoby przewlekle somatycznie chore.
Powiat ma także dwa Domy Pogodnej Jesieni w Tuchowie i Zakliczynie dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Łącznie we wszystkich placówkach powiatowych przebywa obecnie ponad 500 osób.
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobom wymagającym całodobowej opieki, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w środowisku zamieszkania.
Jak uzyskać miejsce w takiej placówce?
– Pierwsze kroki należy skierować do Ośrodka Pomocy Społecznej na terenie gminy, w której mieszka osoba, mająca zostać objęta pomocą. Wszelkie informacje można też uzyskać w naszym Centrum – dodaje Anna Górska.
Z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie można się kontaktować również telefonicznie pod numerem (14) 621 56 83.