– Grupa Azoty uczestniczy w projektach, które mają za zadanie zrealizować założenia Europejskiego 'Zielonego Ładu’ – powiedział podczas konferencji on-line prezes Tomasz Hinc.
'Europejski Zielony Ład’ to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma za zadanie osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050. Skupia się na efektywnym wykorzystaniu zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.
W przypadku Grupy Azoty to głównie działania w sferze 'zielonych nawozów’ a także energetyki. Spółka ma postawić na wytwarzanie tworzyw biodegradowalnych, ograniczeniu emisji CO2, a także recykling tworzyw.
– Grupa Azoty podpisała z województwem małopolskim porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach Life Eko Małopolska i zadeklarowała dążenie do osiągnięcia w roku 2050 neutralności klimatycznej w ramach procesów produkcyjnych prowadzonych w Małopolsce. Oczywiście pozostałe spółki Grupy Azoty również intensywnie pracują nad tematami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem i wszystkimi wyzwaniami, które stoją przed przemysłem w związku z tymi dokumentami – mówi prezes Tomasz Hinc.
Jako przykład prezes Tomasz Hinc podał produkt Purlea+INu, czyli mocznik z inhibitorem ureazy. Jest on odpowiedzią na wymagania dotyczące redukcji emisji amoniaku do atmosfery. Produkt jest dostępny w ofercie Grupy Azoty już od kilku miesięcy.
Podczas konferencji przedstawiono także wyniki finansowe Grupy Azoty w ostatnim roku. Spółka zanotowała małe spadki w działach chemii, tworzyw i nawozów, co jak dodawał prezes Tomasz Hinc było spowodowane epidemią koronawirusa.