Coroczne rozliczenie podatkowe to obowiązek każdego podatnika wykazującego jakiekolwiek dochody. Termin składania rozliczeń w 2021 roku upływa 30 kwietnia, nie zostało więc wiele czasu, by sprawdzić jaki PIT powinniśmy złożyć i czy możemy skorzystać z dostępnych ulg. Przyjrzymy się dzisiaj jednej z najczęściej składanych deklaracji.
PIT-37 – kto powinien go wybrać?
Najpopularniejszym sposobem rozliczenia w Polsce jest PIT-37. Powinni go wybrać podatnicy otrzymujący wynagrodzenie - pracownicy, emeryci, renciści. Do wynagrodzeń objętych tym rozliczeniem należą również przychody z tytułu praw autorskich i majątkowych. Jest to też odpowiednia deklaracja do wspólnego rozliczenia małżonków, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy zachowując wspólność majątkową. Powinny go wypełnić również osoby samotnie wychowujące dzieci lub pozostające w stanie owdowienia przez cały rok podatkowy. Rozliczenie PIT-37 obejmuje też stypendia i zasiłki z ubezpieczeń społecznych, a także świadczenia przedemerytalne.
Najprostszym sposobem rozliczenia jest wypełnienie deklaracji przez internet. Wypełniając PIT-37 online otrzymujemy dostęp do dokumentu wystawionego przez pracodawcę, a rodzaj deklaracji wybrany jest automatycznie na podstawie dokumentów źródłowych. Wymagane jest jedynie zaznaczenie, czy rozliczamy się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy jako samotny rodzic.
Jak wypełnić PIT online?
W celu wypełnienia deklaracji PIT przez internet należy zalogować się www.podatki.gov.pl. Możemy dokonać tego poprzez weryfikację za pośrednictwem bankowości internetowej lub e-dowodu. Logowanie może również nastąpić przy pomocy danych podatkowych, jeśli je posiadamy: PESEL-u lub NIP-u i kwoty przychodów za poprzedni rok.
Rozliczenie przez internet daje dostęp do bazy organizacji, którym możemy przekazać 1 proc. podatku. Możemy dokonać wyboru z listy lub wpisać numer KRS wcześniej wybranej fundacji. Uzyskujemy też informacje o całości przychodu w roku podatkowym i wysokości naliczonego podatku. W deklaracji online automatycznie obliczona jest również kwota ewentualnego zwrotu lub niedopłaty. Całość wymaga jedynie naszej akceptacji, po czym następuje wysłanie rozliczenia do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak nie wystąpią żadne błędy wymagające korekty, po upływie terminu rozliczenie zostanie zaakceptowane automatycznie bez udziału podatnika. Warto też upewnić się, że deklaracja nie została wysłana już wcześniej na przykład przez organ rentowy.
Ulgi i odliczenia
Przy wypełnianiu deklaracji mamy możliwość wyboru przysługujących nam ulg. Opis każdego możliwego odliczenia i ich pełna lista dostępne są przy wyborze ulg w Profilu Zaufanym. Rodzice mogą skorzystać z ulg na dzieci indywidualnie lub wraz z małżonkiem, bez ograniczeń dochodowych w przypadku więcej niż jednego dziecka. Z kolei jedną z najpopularniejszych ulg jest ulga na internet odliczana w maksymalnej kwocie 760 zł. W jej przypadku warto mieć przygotowane opłacone rachunki potwierdzające poniesione koszty. Należy też pamiętać, że z ulgi tej można skorzystać tylko w dwóch następujących po sobie latach.
W tym roku Urząd Skarbowy dopuszcza również odliczenia darowizn przekazanych na walkę z COVID-19. Można otrzymać zwrot w wysokości nawet 200 proc. darowizny przekazanej do końca kwietnia 2020. Późniejsze darowizny zwracane są w mniejszych kwotach.
Warto zapoznać się wcześniej z listą możliwych ulg i nie przegapić okazji na skorzystanie przysługującego nam odliczenia. W ustawach przewiduje się kilkanaście różnych odliczeń, których opis można znaleźć na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce „Ulgi, odliczenia i zwolnienia”.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela/#podatki,
- https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/,
- https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/twoj-e-pit-jak-go-zlozyc-krok-po-kroku/.