Dyrektorzy szkół średnich proszą o pomoc radnych.
Jak informowaliśmy w Wiadomościach RDN, od września – przykładowo w liceach – ma być po 5 oddziałów.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni apelowali do władz miasta o przemyślenie jeszcze raz kwestii redukcji liczby oddziałów klas pierwszych w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych.
– Ograniczanie do 5 oddziałów nie jest korzystne, nawet jest nieuczciwe, bo jeśli i młodzież, i nauczyciele np. III LO mają takie wyniki, to nie wyobrażam sobie ograniczania klas i apeluję do pana prezydenta i do Wydziału Edukacji, żeby jednak takich ruchów nie robić. Nie wyobrażam sobie, żeby ta decyzja była bezwzględna. 5 oddziałów to jest zdecydowanie za mało – mówiła radna klubu Koalicji Obywatelskiej Krystyna Mierzejewska.
Jak dodaje Grażyna Barwacz z klubu Nasze Miasto Tarnów, na redukcji ucierpi młodzież najzdolniejsza, która chce się dostać do III LO.
– Żal młodzieży, która przy wysokiej liczbie punktów nie dostaje się do szkoły zaplanowanej, wymarzonej. Młodzieży do tej szkoły wybiera się bardzo dużo z bardzo dużą liczbą punktów i gdyby taka sytuacja miała miejsce, że ta młodzież nie jest w stanie się dostać do tej szkoły, to proszę jeszcze raz o przemyślenie i pochylenie się nad problemem, żeby może chociaż o jeden oddział więcej utworzyć – mówi Grażyna Barwacz.
– Nie może być tak, że uczeń z bardzo dużą liczbą punktów do szkoły nie będzie przyjęty z powodu limitu pięciu klas – dodaje radna klubu PiS Anna Krakowska.
O równe traktowanie wszystkich szkół apelowała radna Barbara Koprowska z klubu PiS.
– Jeżeli już zapadły jakieś decyzje, a można je zmienić, to bardzo państwa proszę, żeby wziąć po uwagę wszystkie szkoły ponadpodstawowe, żeby potraktować je równo. Jeżeli będzie jakakolwiek zmiana i zostanie zmieniona liczba tych oddziałów, a jest to bardzo pilne, bo wiąże się z utratą pracy nauczycieli, proszę o równe traktowanie szkół.
Dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Bogumiła Porębska, mówi, że na razie decyzja o limitach klas w szkołach ponadpodstawowych jest wiążąca, bo takie są fundusze i mniejsza jest też liczba uczniów klas ósmych.
W 2020 było ich ponad 1000, a teraz jest około 880.