Laptop do gier to profesjonalne urządzenie do celów gamingowych. Jakie cechy powinien mieć laptop, aby spełnić oczekiwania graczy?
Laptop do gier – komputer dla wymagających
Laptop gamingowy to mobilny komputer dla graczy. Urządzenie łączy w sobie moc i wydajność charakterystyczne dla stacjonarnych komputerów gamingowych z lekkością i mobilnością, jakie oferują laptopy. Laptop do gier standardowo wyposażony jest więc w dobrą kartę graficzną, kilkurdzeniowy procesor oraz dużą ilość pamięci wewnętrznej RAM. Na co zwrócić uwagę wybierając laptop gamingowych oraz jakie parametry powinno mieć urządzenie, aby dobrze spełniać swoją funkcję?
Najważniejsze parametry laptopa gamingowego
Zastosowane rozwiązania oraz parametry sprzętowe przekładają się bezpośrednio na jakość pracy oraz przyjemność z wirtualnej rozrywki. Wśród najważniejszych z nich można wymienić kartę graficzną, procesor, pamięć RAM, rozdzielczość ekranu oraz częstotliwość, z jaką się odświeża, a także dodatkowe udogodnienia, jak na przykład podświetlana klawiatura lub zintegrowany mikrofon i kamerka. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
Laptop do gier – karta graficzna
To zdecydowanie najważniejszy parametr. Od jakości i możliwości karty zależy, jakiego typu gry będzie w stanie odtwarzać laptop do gier. Wybierając dany model, warto myśleć perspektywicznie i wybrać komputer z układem NIVIDIA lub technologią RAY Tracing, który pozwoli na odtworzenie zapowiadanych premier. W każdym przypadku karta powinna mieć przynajmniej 6 GB pamięci własnej.
Procesor
To serce laptopa do gier, które w głównej mierze odpowiada za szybkość jego pracy oraz moc obliczeniową. Zaawansowane graficznie, wielofabułowe gry mają duże wymagania sprzętowe, aby móc w pełni skorzystać z rozrywki warto wiec wybrać laptopa z wielordzeniowym procesorem, który poradzi sobie z obsługą technologicznych nowości. Najpopularniejszym procesorem stosowanym w laptopach gamingowych IntelCore i9, który zapewnia płynność gry oraz wspiera prace karty graficznej.
Pamięć RAM
Im większa, tym lepsza, a praca komputera bardziej wydajna i płynna. Pamięć RAM w praktycznym ujęciu determinuje ilość klatek na sekundę, jaką jest w stanie odtworzyć komputer. W przypadku laptopów gamingowych nie powinna być mniejsza niż 8 GB, ale lepiej, żeby było to 16.
Rozdzielczość ekranu
Obecne w ofercie producentów laptopy gamingowe posiadają rozdzielczość ekranu nieustępującą telewizorom. W tym przypadku znów sprawdzi się zasada, im więcej, tym lepiej, jednak absolutnym minimum powinno być FullHD.