Podatki to sposób na finansowanie państwa, dzięki którym może ono pokrywać swoją działalność. Działalność obejmuje między innymi budowę dróg czy utrzymanie szkół oraz szpitali. Oprócz tego, wpływy z podatków wspierają również gorzej sytuowanych obywateli, co pozwala wyrównywać nierówności społeczne. Uiszczanie podatków oraz rozliczenia to obowiązek każdego obywatela. Spójrz co warto wiedzieć o podatkach i jak rozliczyć się najprościej.
Rodzaje podatków
Podatki można podzielić na kilka sposobów. Dzieli się je ze względu na sposób poboru podatków, przedmiot opodatkowania oraz podmiot opodatkowania. Jednym z głównych podziałów jest rozdzielenie ich na podatki pośrednie i bezpośrednie. Podatki pośrednie to takie, które wliczone są w cenę dóbr i usług, co oznacza, że nie są przypisane do konkretnych jednostek. Takimi podatkami są VAT oraz akcyza. Z kolei podatki bezpośrednie nie mogą być przerzucone na inny podmiot i dotyczą konkretnego podmiotu. Wobec danego podmiotu istnieje obowiązek podatkowy i musi on dokonywać rozliczenia podatkowego. Rozliczenie odbywa się poprzez składanie deklaracji lub informacji podatkowej.
Podatek od nieruchomości przykładem podatku bezpośredniego
Jednym z przykładów podatków bezpośrednich jest podatek od nieruchomości. To podatek obowiązujący właścicieli domów, mieszkań, garaży czy działek. W katalogu tego podatku znaleźć można zarówno nieruchomości, części nieruchomości lub budynków, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak i obiekty budowlane pod postacią gruntów oraz budynków. Do opłacania podatku od nieruchomości zobowiązani są właściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści, posiadacze samoistni oraz dzierżawcy nieruchomości, która stanowi własność Skarbu Państwa.
Istotną informacją w odniesieniu do podatku od nieruchomości są zróżnicowane stawki podatkowe. Istnieje aż 10 różnych stawek podatkowych. Zależą one między innymi od tego, w jaki sposób dana nieruchomość jest wykorzystywana. Inne stawki będą obowiązywały dla nieruchomości wykorzystywanych w celach gospodarczych, inne dla nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym. W przypadku gruntów ważne jest czy działka przeznaczona jest pod zabudowę czy też do prowadzenia działalności gospodarczej.
Wygodna deklaracja in-1 i dn-1 przez Internet
W odniesieniu do podatku od nieruchomości podatników obowiązują dwa formularze: deklaracja in-1 oraz deklaracja dn-1. Pierwszy formularz powinien być wypełniany przez osoby fizyczne, drugi natomiast przez osoby prawne. Zastanawiasz się jaki sposób rozliczenia jest najwygodniejszy? To zdecydowanie deklaracje podatkowe on-line. Deklaracja online może być wypełniona w zaciszu własnego domu, bez potrzeby wizyty w Urzędzie. Pomocne w tym celu okaże się narzędzie Przyjazne Deklaracje. Jest to narzędzie online, które służy do pomocy w rozliczeniach podatkowych. Dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi deklaracji możesz poprawnie wyliczyć odpowiednie stawki podatkowe, wypełnić wszystkie niezbędne pola deklaracji oraz wygenerować komplet dokumentów gotowy do złożenia w Urzędzie w wersji papierowej lub wygodniej – w wersji online. Narzędzie podpowie również jeśli do deklaracji należy dołączyć załączniki. Na koniec deklarację możesz wysłać do urzędu w formie online i również w ten sposób opłacić podatek. To najbardziej wygodna i najszybsza opcja rozliczenia podatkowego.
Terminy podatkowe – o tym warto pamiętać
Według prawa podatkowego, obowiązek podatkowy musi być spełniony w wyznaczonym terminie. Może być to zarówno konkretny dzień (jak np. 30 kwietnia w przypadku rozliczeń PIT) albo też termin (np. 10 dzień kolejnego miesiąca). Jeśli dany dzień lub termin wypada w weekend lub święto, wówczas obowiązujący jest kolejny dzień roboczy.
Oto terminy, które warto mieć na uwadze w przypadku rozliczeń podatkowych:
- Podatek od nieruchomości: osoby fizyczne powinny go opłacać proporcjonalnie do roku podatkowego, czyli do 15 marca, do 15 maja, do 15 września oraz do 15 listopada. W przypadku, gdy kwota nie przekracza 100 zł, wówczas płaci się ją jednorazowo w terminie pierwszej raty. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej podatek ten powinny opłacać do 15 dnia każdego miesiąca, a w styczniu do 31 stycznia.
- Podatek od środków transportowych – płacony jest w 2 ratach, do 15 lutego oraz do 15 września
- Podatek rolny – opłacany jest w 4 ratach, do 15 marca, do 15 maja, do 15 września oraz do 15 listopada. Gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy w terminie pierwszej raty należy opłacić całość.
- Podatek leśny – osoby fizyczne płacą go w 4 ratach – do 15 marca, do 15 maja, do 15 września oraz do 15 listopada. Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej powinny opłacać go do 15 dnia każdego miesiąca.
- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – ta opłata (nie podatek) płacona jest kwartalnie i w terminie do 15 kwietnia należy uiścić stosowną kwotę za I kwartał, do 15 lipca opłatę za II kwartał, do 15 października za III kwartał oraz za ostatni, IV kwartał do 15 stycznia kolejnego roku.