W tym roku z powodu pandemii dyżury kuratorów i asystentów sądowych odbywają się telefonicznie.
Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać informacje, jak dochodzić swoich praw, kontaktując się z sądami rejonowymi.
Jak mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie, sędzia Tomasz Kozioł, co roku jest mniejsze zainteresowanie akcją.
W ubiegłym roku po poradę zgłosiło się w Tarnowie zaledwie 9 osób.
– Jedynie część osób, które zgłaszają się do tej akcji, to osoby, które naprawdę są pokrzywdzone przestępstwem i które potrzebują pomocy, wskazania, gdzie się należy zgłosić, jak złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jak zadbać należycie o swoje prawa, natomiast większa część osób, które zgłaszają się na akcje, to są osoby, które po prostu poszukują darmowej porady prawnej w sprawie spadkowej, rodzinnej, cywilnej. Uważamy jednak, że nawet gdyby pomoc miała być udzielona jednej osobie, to warto tę akcję przeprowadzić, zawsze się może okazać, że pojawi się osoba, która rzeczywiście takiej informacji i pomocy potrzebuje.
Jak mówią zapytane przez nas osoby, z przemocą stykają się na co dzień, ale często ludzie boją się zareagować albo wstydzą się przyznać do tego, że są ofiarami.
Tarnowianie:
– Często widzę bite dzieci, które boja się przyznać. Bita kobieta, która jest zastraszana przez męża, też boi się iść na policję. Sąsiedzi się też za bardzo nie chcą wtrącać, bo każdy się boi, że się na nim zemszczą.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa do 28 lutego. Godziny dyżurów są dostępne na stronie Sądu Okręgowego w Tarnowie oraz sądów rejonowych.