Pandemia COVID-19 spowodowała spadek liczby badań profilaktycznych o ponad połowę. Z apelem o powrót do badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka zwrócił się prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej, pracujący w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.
W 2019 w Ośrodku Badan Profilaktycznych przy Tarnowskim Ośrodku Onkologicznym mammografii poddało się ponad 1300 kobiet. W 2020 roku było ich zaledwie 671. Podobnie rzecz ma się z cytologią – zanotowano tu spadek z ponad 260 badań w 2019 do 133 w 2020 r.
– To jest dość wyjątkowy czas, kiedy wszyscy zajmują się COVID-em i jakby trochę zapomnieli, że my chorujemy i będziemy chorować na raka. COVID jest chorobą potencjalnie śmiertelną, ale rak nieleczony jest na pewno śmiertelny. Dlatego nie powinniśmy zapominać, że jednak ta profilaktyka, która jest najlepszym, najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem ratowania życia, powinna być w dalszym ciągu prowadzona – mówi prof. Leszek Kołodziejski.
Jak dodaje onkolog, na tak drastyczny spadek liczby badań profilaktycznych w ubiegłym roku miała wpływ pandemia – pacjenci bali się ryzyka zakażenia koronawirusem w szpitalu, ale także lęk przed samym badaniem i jego wynikiem.
– Trzeba wreszcie przełamać w sobie ten lęk. Nie bójmy się profilaktyki, poziom tych badań jest bardzo wysoki – dodaje prof. dr hab. N. med. Leszek Kołodziejski.
– Mamy mammografię cyfrową, mamy kolonoskopistów, którzy wykonali po kilkanaście tysięcy kolonoskopii bez powikłań. Można wykryć stan przedrakowy, wtedy w ogóle nie zachoruje się na raka, ryzyko spada praktycznie do zera. Jeżeli jest wczesny rak, można zaoszczędzić jelito, można nie stracić piersi, można nie stracić narządu rodnego. To jest też bardzo ważne, bo wtedy leczenie jest proste, krótkie, nie powiem, że przyjemne, ale najlepiej znoszone przez chorych.
Badania mammograficzne, cytologiczne i jelita grubego w kierunku wykrywania nowotworów skierowane są do osób w wieku 25-59 lat w przypadku cytologii, 50-69 lat w przypadku mammografii i 50-65 lat w przypadku kolonoskopii.
Badania profilaktyczne skierowane są do osób bezobjawowych, które uważają się za zdrowe. Stąd aby je wykonać, nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Wystarczy zarejestrować się w punkcie pod numerem telefonu 14 631 58 59.