Kawa to napój, bez którego większość z jej miłośników nie wyobraża sobie dobrze rozpoczętego dnia. Budzi do życia, poprawia nasz nastrój i przepięknie pachnie. Kawosze z pewnością są zgodni co do tego, że tylko dobra kawa pozwala na prawdziwe celebrowanie chwili z filiżanką ulubionej małej czarnej. Wiele kaw na rynku to niestety tanie podróbki, nierzadko te zamawiane online przechowywane są długo w magazynach, co powoduje np. zwietrzenie ziaren. Często po prostu mamy za mało wiedzy i doświadczenia, by znać smak autentycznej, wyrafinowanej kawy.
Kawa speciality – co to takiego?
W poszukiwaniu prawdziwej kawy warto zapoznać się z kawami speciality. Podręcznikowo tymi kawami nazywamy ziarna, które w skali SCA (Speciality Coffee Association) mającej 100 punktów oceniane są na minimum 80. Ocenę wystawiają tzw. Q-graderzy (osoby uprawnione przez organizację do oceny kawy).
Kawy ocenione jako gatunek speciality są to kawy już od ziarenka mające znamiona wysokiej jakości. Wyróżnia je spośród innych typów rynkowych (gourmet czy premium) pełny bukiet, jako że każda z nich smakuje unikatowo i posiada wyjątkowy aromat, oraz jak najmniej defektów.
Kawa speciality – jaką wybrać?
W naszym przekonaniu nie istnieje najlepsza kawa speciality. Wszystkie jej odmiany są bowiem doskonałe, tzn. ich ziarna są starannie wyselekcjonowane i wypalane tak, aby dostarczyć Wam to, co najlepsze.
Wśród różnych odmian kaw speciality przedstawiamy kilka propozycji, aby skusić Was do rozsmakowania się w poezji smaków naszych kaw speciality.
Kawy z Etiopii, która uważana jest za ojczyznę kawy; tam bowiem pojawiły się jej pierwsze uprawy. Tropikalny klimat i specyficzna kwaskowatość gleby nadają etiopskim kawom rozpoznawalny aromat. Proponujemy:
– Ethiopia Sidamo Dara Washing Station: oznaczona jako Grade 1 (w skali 1-5) kawa ta zawiera ziarna najwyższej jakości. Ziarna są ręcznie przebierane na sicie, co sprawia, że do naszych domów trafiają tylko najlepsze i niezniszczone sztuki. W smaku orzeźwiające nuty grejpfruta i moreli przeciwstawione są aromatowi jaśminu i trawy cytrynowej. Idealna do ekspresów przelewowych.
– Ethiopia Yirgacheffe Aricha Washing Station, również Grade 1: charakteryzuje ją wysoka kwasowość i połączenie wyrazistych odcieni smakowych z delikatnymi aromatami, co sprawia, że jest popularna wśród koneserów gatunku. Napój ze stacji Aricha posiada owocowy bukiet truskawek i brzoskwiń połączony z aromatem jaśminu i nutą wanilii.
Kawy z Brazylii, gdzie obecnie produkuje się najwięcej kawy:
– Brazil Sitio Sao Lucas Natural Yellow Catucai: profil smakowy tej kawy jest zdominowany wanilią i truskawką, mocno wyczuwalne są orzechy nerkowca i orzechy laskowe, co nadaje jej dystynktywnego aromatu.
– Brazil Alta Mogiana: pokochają ją zwolennicy kawy łagodnej: niska kwasowość i smak karmelowo-orzechowo-czekoladowy sprawia, że świetnie komponuje się z dodatkiem mleka.
Kawy z Ugandy i Rwandy dają prawdziwy posmak tropikalnego klimatu:
– Uganda Mwezi Natural: na wytrawny smak tej kawy wpływają bukiety smakowe suszonych śliwek, truskawek i orzechów włoskich, połączone z aromatem wina i kakao.
– Rwanda Bugoyi Natural Red Bourbon: wiele osób, które spróbowały tej kawy, twierdzą, że może pretendować do miana jednej z najlepszych kaw speciality. Zawiera mnogość doznań smakowych: nuty truskawek, wanilii, rumu, kakao i nugatu i wina.
Kawa speciality – czym się wyróżnia?
Wszystkie nasze kawy łączy wysoka jakość i dbałość o to, by spełniły Wasze oczekiwania:
– gwarancja świeżości – wszystkie kawy są świeżo palone, opakowania są jednowarstwowe, podlegają w 100% recyklingowi,
– kawy wypalane, aby smakować idealnie zarówno z ekspresowych przelewowych, ciśnieniowych, kawiarek, dripperów, itp.
– wszystkie torebki mają objętość 250 gram, co pozwala na degustację różnych smaków.
Ostateczny wybór, jaka stanie się Waszą ulubioną, należy do Was. Sprawdź kawy ziarniste na swiezopalona.pl. Cena kaw speciality jest przystępna, co wiemy, że jest ważne dla prawdziwego kawosza. Mając wiedzę na temat tego, co to kawa speciality, sięgnijcie po prawdziwą kawę, tworzoną z pasją i szacunkiem do rytuału picia tego napoju.