Uroczyście otwarty i poświęcony w środę, 10 lutego, Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieści się w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.
Adaptacja pomieszczeń pod nowo powstały POIK rozpoczęła się 9 miesięcy temu. 90% kosztów w wysokości ponad 3,5 mln złotych pokryło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Po 20 latach istnienia powiatu tarnowskiego, nareszcie mamy swój własny ośrodek – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz.
– Z jednej strony to było naszą wielką bolączką, a z drugiej wielkim marzeniem, żeby tak duży powiat, liczący ponad 200 tysięcy mieszkańców jednak posiadał własny Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Wszystkie nasze działania zmierzały do tego, żeby pozyskać środki zewnętrzne, bo całkowity koszt to prawie cztery miliony złotych, nie bylibyśmy w stanie z własnego budżetu tak dużych pieniędzy zorganizować. Do tej pory byliśmy w kilku miejscach – w Jadownikach Mokrych, Nowym Sączu i Tarnowie, ale to nie było to, co powinno być.
Ośrodek jest czynny całodobowo. Jego celem jest bezpłatna pomoc mieszkańcom powiatu tarnowskiego, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Można w nim skorzystać z pomocy psychologów, terapeutów, specjalistów pracy z rodziną oraz radcy prawnego.
Przy ośrodku zostało również utworzone tzw. mieszkanie chronione, z którego mogą skorzystać osoby w sytuacji kryzysowej.
Choć ośrodek uroczyście otwarto w środę, swoją działalność rozpoczął już 4 stycznia. Od tamtej pory zgłosiło się do niego już prawie 30 osób.
– Przez ten miesiąc to przede wszystkim problemy psychologiczne, terapia. Mamy już w terapii trzy pary małżeńskie, mamy też osoby z problemami, z którymi borykają się na co dzień. Myślę, że teraz ze względu na COVID i sytuację, która panuje, będzie najwięcej porad psychologicznych i do radcy prawnego, bo jednak są rożne sytuacje życiowe, w których ludzie nie wiedzą jakie kroki podjąć, żeby ich sytuacja się poprawiła – mówi Anna Górska, Dyrektor PCPR w Tarnowie.
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, poseł Anna Pieczarka i dyrektor ROPS w Krakowie Wioletta Wiliamska. Poświęcenia ośrodka dokonał diecezjalny duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców oraz dyrektor Radia RDN, ks. dr hab. Jan Bartoszek.