Nabór placówek, które są zainteresowane ich utworzeniem, ogłosił Małopolski Oddział NFZ.
– Obecnie w każdej gminie w Małopolsce są takie punkty szczepień, ale jest zapotrzebowanie na więcej – powiedziała RDN Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ. – Te punkty będą wyjeżdżały do osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zgłosić się na szczepienie czy to samodzielnie, czy nawet przy pomocy na przykład transportów w gminach.
Dodatkowe punkty będą wspierać te, które obecnie realizują szczepienia, a nie zawsze będą mogły dotrzeć do pacjentów leżących, chorujących w domu – dodaje.
– Decyzja o wyjeździe do pacjenta, to nie jest decyzja pacjenta, która jest związana z jego subiektywną oceną stanu zdrowia czy też wygodą. Tak jak w tej chwili odbywa się wizyta lekarska w domu u pacjenta, takie osoby będą mogły skorzystać ze szczepienia w domu, czyli biorąc pod uwagę i uwzględniając kwestie zdrowia pacjenta, a nie inne elementy, czy powody.
Za każde szczepienie pacjenta w domu przez zespół mobilny Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci 141 zł. Dla chorego szczepienie jest darmowe.
Obecnie trwają szczepienia osób powyżej 70. roku życia.
Małopolski NFZ chce wyłonić sześć dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiących.
Zgłoszenia są przyjmowane do 3 lutego.