W placówce pracuje kilkanascie urządzeń, w których zastosowano technologię UV-C, która niszczy SARS-CoV-2 w pomieszczeniach.
Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie potwierdziły, że urządzenie Sterylis, produkowane w Polsce przynosi efekty.
O skuteczności urządzenia mówi również lek. med. Jarosław Gucwa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa bocheńskiego szpitala.
– W oddziale ratunkowym nie zauważyliśmy przenoszenia wirusa pomiędzy chorymi. Z całą pewnością się to sprawdza. Oprócz tego jest kilka urządzeń na oddziale cowidowym, które służą nam do takiej ciągłej dezynfekcji tych pomieszczeń, w których chorzy przebywają. od czasu, kiedy te urządzenia zamontowaliśmy nie było przeniesienia zakażenia na personel.
Jak dodaje Jarosław Gucwa, nowe urządzenia znacznie ograniczają koszty.
Szpital w Bochni zrezygnował z fumigacji, czyli sposobu dezynfekcji pomieszczeń, który wymagał środka dezynfekcyjnego, który generował koszty.
W badaniach laboratoryjnych potwierdzono, że Sterylis redukuje w powietrzu liczbę grzybów, pleśni i bakterii, w tym lekoopornych odpowiedzialnych za tzw. zakażenia szpitalne.
Producentem urządzenia jest firma technologiczna z Małopolski.