To miejsce dla hobbystów, majsterkowiczów, modelarzy, architektów, artystów, inżynierów, którzy na bazie dostępnych materiałów będą tworzyć prototypy urządzeń i nowych wynalazków.
Pierwszy FabLab Małopolska funkcjonuje już w Krakowie, w najbliższym czasie oddziały regionalne mają powstać również w Tarnowie i Nowym Sączu.
Dzięki multidyscyplinarnym stanowiskom, jako otwarte laboratorium, FabLab ma ułatwić mieszkańcom realizację innowacyjnych przedsięwzięć.
– Pod okiem trenerów będzie można nauczyć się kreatywnego korzystania z nowoczesnych technologii – mówi Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. – FabLab Małopolska realizuje kursy robotyki, programowania, projektowania, wydruku 3D. Są też organizowane warsztaty krawieckie, stolarskie, czy z zakresu wiedzy o sztucznej inteligencji. Myślę, że to bardzo ważne przedsięwzięcie, ponieważ taki FabLab rzeczywiście będzie umożliwiał mieszkańcom Małopolski, którzy mają różne pomysły, inicjatywy, ich realizację.
Ważną częścią FabLab Małopolska będzie także organizacja konferencji, wydarzeń i spotkań, a także wystaw oraz pokazów, przy zaangażowaniu lokalnego środowiska, przede wszystkim szkół.
– FabLab zakłada współpracę różnych środowisk. Tu bardzo mocno będą zaangażowane małopolskie szkoły, jednostki samorządu terytorialnego, ale też przedsiębiorstwa. Ponieważ FabLab jest prowadzony przez organizację pozarządową, funkcjonowanie środków na jego funkcjonowanie ma różne źródła, może być również dofinansowany przez firmy prywatne – dodaje Marta Malec-Lech.
Obecnie trwają uzgodnienia co do lokalizacji FabLabów w Tarnowie i Nowym Sączu. Jeśli uda się pozyskać planowane dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy do czerwca tego roku, to Fablaby mogłyby funkcjonować w obu miastach od 2022 roku.
Jeżeli projekt spodoba się mieszkańcom Malopolski, FabLaby będą powstawać także w mniejszych miejscowościach i gminach województwa. Do tego czasu dostęp do nowoczesnej edukacji w tych miejscach zapewnią MobiLaby – mobilne laboratoria.
Regionalne laboratoria FabLab Małopolska powstają na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego a Fundacją Inteligentna Małopolska, Fundacją Horyzont 360 i Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.