Pierwszeństwo pieszych nie tylko na przejściu, ale także podczas zbliżania się i wchodzenia na pasy, zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię czy zakaz tzw. jazdy na zderzak.
To jedne z najważniejszych zapisów, które wprowadza nowelizacja prawa o ruchu drogowym, którą uchwalił Sejm. Wszystko po to, aby poprawić stan bezpieczeństwa na drogach.
– Obecnie odnotowujemy dużą liczbę zdarzeń drogowych na oznakowanych przejściach dla pieszych – mówi nadkom. Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie. – Badania, które były robione, dotyczące relacji pieszy – kierujący jednoznacznie wskazują na to, że tym największym problemem bezpieczeństwa pieszych jest fakt, że kierujący nie zatrzymują pojazdu i nie ustępują pierwszeństwa pieszemu, który wyraźnie zmierza w kierunku tego przejścia, albo na tym przejściu już się znajduje. Pojazdy w rejonach przejść dla pieszych poruszają się z dużymi prędkościami i często przekraczają prędkości dozwolone na danym obszarze.
– Istotny jest także zapis mówiący o zakazie jazdy zbyt blisko pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych – zwraca uwagę nadkom. Sebastian Bąk. – Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości z jaką porusza się dany pojazd taką drogą. Oznacza to, że kierujący jadący na przykład z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem, który jedzie przed nim.
Jak dodaje nadkom. Sebastian Bąk niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych.
Kolejny przepis, który ma wejść w życie również od 1 czerwca to ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę.
Obecnie w godzinach nocnych ta dopuszczalna prędkość maksymalna wynosi 60 km/h.