Fundacja DKMS prowadzi akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla 27-letniej Ani Tyrki z Łukowej, chorej na nowotwór krwi.
Pod koniec zeszłego roku Ania Tyrka, szczęśliwa mam trójki dzieci, dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. W swojej najbliższej rodzinie nie ma dla niej zgodnego dawcy, dlatego potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.
– Ze względu na pandemię nie mamy możliwości prowadzenia rejestracji stacjonarnej, więc udostępniliśmy możliwość rejestracji on-line – mówi Anna Dorsz, koordynator ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS. – Założyliśmy stronę internetową dedykowaną Ani, na której każdy z chętnych może zamówić pakiet rejestracyjny i dzięki temu zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku, by w przyszłości pomóc Ani bądź innemu choremu na nowotwór krwi. Wystarczy wejść na stronę i zamówić pakiet rejestracyjny. Pakiet przyjdzie do domu pocztą, składa się na niego formularz rejestracyjny na dane osobowe oraz pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku?
– Przede wszystkim trzeba być w wieku między 18 a 55 lat, trzeba być w ogólnie dobrym stanie zdrowia i nie można mieć dużej nadwagi. Ponadto decyzja o rejestracji musi być świadoma. Osoba, która się rejestruje, musi wyrazić zgodę na pobranie komórek dwiema metodami i jeżeli ktoś już raz się rejestrował jako potencjalny dawca, to nie musi robić tego ponownie – tłumaczy Anna Dorsz.
Pakiet rejestracyjny można zamówić na stronie https://www.dkms.pl/pl/razem-dla-ani. Po wypełnieniu i pobraniu wymazu należy go odesłać z powrotem do Fundacji DKMS w załączonej do pakietu kopercie. Rejestracja jest bezpłatna.
Szacuje się, że każdego roku w Polsce ponad 13 tysięcy osób dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Blisko 700 z nich potrzebuje szpiku od dawcy niespokrewnionego.