U znacznego odsetka populacji po 40. roku życia pogarsza się wzrok. Jest to naturalne zjawisko wynikające ze zmian zachodzących w ludzkim oku wraz z wiekiem. Z biegiem lat nasz wzrok ulega wyraźnemu osłabieniu, co może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia w zakresie widzenia są znaczącą przeszkodą w wykonywaniu wielu aktywności. Prezbiopia (starczowzroczność) dotyka niemal każdego, kto ukończył czwartą dekadę życia. Na szczęście tę uciążliwą przypadłość można z łatwością skorygować. Skuteczną metodą niwelowania skutków prezbiopii mogą być odpowiednio dobrane okulary lub soczewki kontaktowe.
Starczowzroczność – na czym polega prezbiopia?
Prezbiopia, lub inaczej starczowzroczność, to naturalny proces związany ze starzeniem się naszego organizmu. Wraz z wiekiem mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka (czyli jego dostosowywania się do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach) osłabiają się, a sama soczewka wewnątrzgałkowa traci swoją elastyczność. Osłabiona praca soczewki prowadzi do zaburzeń funkcjonowania układu optycznego rogówka-soczewka. Im jesteśmy starsi, tym zdolność soczewki do zmiany krzywizny stopniowo się ogranicza, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia w bliskich odległościach. Co ważne, prezbiopia pojawia się bez względu na to, czy u danej osoby występują jednocześnie wady wzroku.
Objawy starczowzroczności
Pierwszym objawem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza, są zwykle trudności z przeczytaniem małego druku z odległości, z której czytało się do tej pory. Osoby dotknięte problemem prezbiopii odruchowo odsuwają gazetę czy książkę coraz dalej od siebie, aż do uzyskania wystarczającej ostrości widzenia. Kłopoty z wyraźnym widzeniem z bliska powtarzają się w wielu codziennych sytuacjach: podczas czytania SMS-ów, sprawdzania cen towarów w sklepie czy studiowania ulotek dołączonych do lekarstw. Czasami prezbiopii towarzyszy wrażenie podwójnego widzenia przedmiotów wywołane niesprawnością mięśni gałki ocznej. Wiele osób traktuje ten problem jako wstydliwy i zwleka z udaniem się do lekarza. Zupełnie niepotrzebnie, bowiem zmiany akomodacji to proces zupełnie naturalny i nie należy interpretować tego jako czegoś wstydliwego.
Badanie wzroku u osób po czterdziestce
Choć pogorszenia wzroku doświadcza niemal każda osoba po czterdziestce, nie znaczy to, że nie można nic z tym zrobić. Warto poszukać rozwiązania niwelującego skutki prezbiopii, zwłaszcza że współczesna okulistyka daje nam pod tym względem wiele możliwości. Osoby, które zaobserwowały u siebie jakiekolwiek problemy z widzeniem, powinny jak najszybciej zgłosić się na konsultację do specjalisty. Diagnozowaniem prezbiopii zajmują się okuliści i optometryści. Wizyta w gabinecie obejmuje zazwyczaj wywiad lekarski oraz wykonanie kilku niezbędnych badań. Specjalista dokonuje oceny stanu narządu wzroku oraz stwierdza, czy problemy z widzeniem wynikają ze starczowzroczności, czy może u ich podłoża leży inna przyczyna. Prezbiopia jest schorzeniem postępującym i przez wiele lat może w ogóle nie dawać o sobie znać. Zmiany następują stopniowo; z biegiem czasu wada może się pogłębiać. W związku z tym lekarze zalecają, by osoby po ukończeniu 40. roku życia poddawały się badaniom okulistycznym raz na rok – nawet jeżeli nie odczuwają one żadnych dolegliwości ze strony narządu wzroku.
Korekcja starczowzroczności, czyli jak poradzić sobie z prezbiopią
Istnieje wiele skutecznych metod korekcji starczowzroczności, wśród których największą popularnością cieszą się okulary i soczewki kontaktowe (dostępne w szerokim asortymencie np. na stronie https://www.bezokularow.pl/. Pacjenci ze starczowzrocznością mogą poddać się także zabiegom chirurgicznym wykonywanym na soczewce i rogówce oka. W większości przypadków doskonałe efekty zapewniają jednak tradycyjne metody nieinwazyjne, przede wszystkim nowoczesne szkła kontaktowe w wersji progresywnej (multifokalnej). Soczewki progresywne (na przykład te dostępne na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-progresywne) to wybawienie dla osób borykających się z objawami prezbiopii. Charakteryzują się specjalną budową: na ich powierzchni znajdują się dwa obszary korekcyjne niwelujące różne problemy ze wzrokiem. To technologia stworzona z myślą o zagwarantowaniu maksymalnego komfortu: nowoczesne soczewki progresywne oferują wyraźne widzenie dali i bliży, jak również odległości pośrednich, dzięki czemu nosząca je osoba nie potrzebuje dodatkowej pary okularów.
Jak dobrać soczewki progresywne?
Z uwagi na złożoność wady wzroku, jaką jest starczowzroczność niezbędne są odpowiednie badania specjalistyczne. Proces doboru jest skomplikowany również z uwagi na fakt, że prezbiopia często może występować z połączeniu z innymi wadami wzroku. Stąd też decyzję o przepisaniu pacjentowi soczewek multifokalnych zawsze podejmuje specjalista – okulista lub optometrysta. Marką często polecaną – i cenioną przez użytkowników – są progresywne soczewki Acuvue. Należy też mieć na uwadze, że nie będzie niczym niezwykłym, jeśli do odpowiedniego doboru takich, konieczne będą nawet dwie czy trzy wizyty u specjalisty. Oddzielający je czas pozwala przyzwyczaić się oku do nowych soczewek i w pełni określić ich skuteczność nie tylko w gabinecie optometrysty, ale w codziennym użytkowaniu. Natomiast absolutnie nie jest zalecana samodzielna próba doboru soczewek przy takiej wadzie, jaką jest prezbiopia. Ta odrobina zachodu owocować będzie przywróceniem komfortu i naturalnego widzenia.