„Każdy człowiek może być apostołem pokoju, dzieląc się z innymi tym, co ma najlepsze” – powiedział w Tuchowie bp Stanisław Salaterski

Drugi dzien odpustu 14 Easy Resize.com

Akcja Katolicka diecezji tarnowskiej, XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy  i osoby konsekrowane modliły się 2 lipca w Tuchowie. Ten dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego upłynął pod hasłem: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój.

Uroczystej sumie o godz. 11, w której wzięli udział kolejarze z całej Polski i pielgrzymi z wielu parafii naszej diecezji, przewodniczył bp Stanisław Salaterski. W swojej homilii wskazał on trzy drogi wnoszenia pokoju w życie: rozeznawanie swojego powołania, gesty życzliwości i miłości oraz dobre słowo wypowiedziane do drugiego człowieka. Jako wzór odczytywania woli Bożej i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi wskazał Maryję, ufającą Bogu i spieszącą do Elżbiety. Odwołując się do pomocy niesionej przez Polaków dotkniętym wojną Ukraińcom, bp Salaterski podkreślił, że poprzez proste gesty życzliwości każdy człowiek może być apostołem pokoju, dzieląc się z innymi tym, co ma najlepsze. Podczas homilii nie zabrakło też podziękowań dla kolejarzy, którzy swoją pracą służą podróżnym. Suma zakończyła się aktem zawierzenia kolejarzy Matce Bożej Tuchowskiej i procesją eucharystyczną.

Na Mszę św. o godz. 15 licznie przybyły osoby konsekrowane. Podczas homilii o. Sylwester Pactwa CSsR powiedział, że osoby konsekrowane powinny być dla odchodzącego od Boga i Ewangelii świata wzorem tego, że można żyć inaczej. Wskazał też na klasztory i domy zakonne jako na „oazy pokoju”, w których ludzie, zmęczeni szukaniem szczęścia bez Boga, będą mogli na nowo odbudować relację z Ojcem.

Przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji tarnowskiej zgromadzili się na Mszy św. o godz. 18:30. Przewodniczył jej asystent diecezjalny Akcji Katolickiej, ks. dr hab. Jan Bartoszek. W swojej homilii wskazał na Maryję, która nie tylko sama osiągnęła pokój w głębokiej relacji z Bogiem, ale także niosła go innym ludziom. Powiedział także, że wiara ubogacona czynami rodzi wewnętrzny pokój. Zachęcając do modlitwy za osoby, z którymi ciężko dojść do porozumienia, podkreślił, że pokój jest Bożym darem i przypomniał, że prowadzenie do Ewangelii jest również zadaniem ludzi świeckich, którzy mogą to czynić w domach oraz miejscach pracy.

Mszę zakończyła procesja eucharystyczna, a po niej nastąpiło zasłonięcie Cudownego Obrazu.

Tego dnia przed Mszami o godzinie 9:00 i 11:00 klerycy WSD Redemptorystów w Tuchowie prowadzili kwadranse powołaniowe, w trakcie których podkreślali rolę rodziny w odkrywaniu powołania oraz wagę modlitwy za ludzi, którzy to powołanie rozeznają.

Do stałych punktów programu  Wielkiego Odpustu Tuchowskiego należą:

Msze św. o godz. 6.00 (w niedzielę o 5.00), 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30.

Codziennie po pierwszej Mszy św. śpiewane są Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, a po ostatniej następuje podsumowanie dnia przed Cudownym Obrazem.

Przed Mszami Świętymi o godz. 9.00 i o 11.00 odbywa się modlitwa w intencji powołań.

Przed Mszą o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Różaniec na dróżkach różańcowych o godz. 16.30.

Droga Krzyżowa na dziedzińcu Sanktuarium o godz. 17.15

Nieszpory Maryjne o godz. 18.00 (we wtorek w miejsce Nieszporów Nabożeństwo do św. Gerarda, a w środę Nieustanna Nowenna)

Wieczór Maryjny o 20:00.

Spowiedź odbywa się w dni powszednie od 6.30 do 19.30,  w niedzielę księża od godziny 5.00.

Ponadto podczas odpustu pielgrzymi mogą korzystać z klasztornej jadalni pielgrzyma.

Transmisje Mszy odpustowych na antenie Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz będą miały miejsce w poniedziałek o 11.00 i w niedzielę, 10 lipca o 11.00.

 

 

 

Exit mobile version