Dzisiejsza (29.06) uroczystość świętych Piotra i Pawła to przede wszystkim wielka pamięć i łączność z papieżem Franciszkiem – mówi prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. Paweł Lis.
Kościół czci apostołów dla podkreślenia ich zasług i świadectwa wiary.
– Piotr i Paweł to dwa filary Kościoła. Dziś łączymy się z papieżem Franciszkiem, pamiętamy o Kościele powszechnym. Święty Piotr jest dla nas współczesnych takim wzorem tego, że zawsze możemy się nawrócić. On miał przeróżne pomysły na życie, a na końcu potrafił powiedzieć Jezusowi – Tak Panie, Ty wiesz, że cię kocham. Święty Paweł uczy nas bezkompromisowego głoszenia Ewangelii. Myślę, że dzisiaj jest nam to też bardzo potrzebne. Dla Pawła nie było półśrodków, półprawd. Paweł był tak, tak; nie, nie.
Święci apostołowie Piotr i Paweł bardzo wpisują się w seminaryjną formację – podkreśla ks. Paweł Lis.
– Patrząc na Piotra, uczymy naszych seminarzystów tego, że Ojciec Święty jest głową Kościoła i możemy w rożnych miejscach, sytuacjach zawsze pamiętać o tym, że to do niego należy ostatnie słowo. W dzisiejszych zawirowaniach jest to bardzo potrzebne. Święty Paweł uczy nas powszechnego spojrzenia na Kościół. On szedł wszędzie tam, gdzie ludzie nie znali Chrystusa i o tym mówimy seminarzystom, że Kościół jest powszechny, że ważna jest otwartość na misje.
Św. Piotr, pierwszy papież, jest patronem m.in. diecezji w Rzymie, miast na świecie i w Polsce a także m.in. budowniczych mostów, kowali, kamieniarzy, marynarzy, rybaków, zegarmistrzów. Wzywany jako orędownik podczas epilepsji, gorączki, febry, ukąszenia przez węże.
Św. Paweł jest także patronem miast, licznych zakonów oraz marynarzy, powroźników, tkaczy.