– Piszemy wiersze, malujemy obrazy, żeby nikt nigdy nie zapomniał o bł. Karolinie – mówią laureaci ogólnopolskiego konkursu o dziewicy i męczennicy. Przyjechali oni do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Radio RDN patronowało temu wydarzeniu.
Na konkurs pod hasłem 'Ty ścieżkę życia mi ukażesz’ napłynęło prawie pół tysiąca prac z całej Polski. W gronie laureatów byli dorośli, dzieci i młodzież.
Piotr Jasiak napisał wiersz, który zajął pierwsze miejsce w kategorii dorosłych.
– Dzisiaj jest takie modne powiedzenie 'uwierzyć w siebie’. W jednym wierszu napisałem uwierzyć w siebie, czy uwierzyć Bogu? Z Karoliną jestem związany od bardzo dawna, jej osobowość zafascynowała mnie kiedy byłem w szkole podstawowej. Powinna być ona wzorem dla młodych. Bł. Karolina pokazuje młodzieży jak kształtować swoje życie.
Pierwsze miejsce za wiersz komisja konkursowa przyznała Paulinie Jurczak ze szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej.
– Karolina jest dla mnie bardzo ważną osobą. Ja napisałam wiersz. Uważam, że powinniśmy pamiętać o tym, że kiedyś, w takiej małej miejscowości jak Wał – Ruda żyła, mieszkała bł. Karolina, która w swoim krótkim życiu starała się innym przybliżyć Boga. Piszemy wiersze, malujemy obrazy, żeby nikt nigdy o Niej nie zapomniał.
Alicja Lelek ze szkoły podstawowej w Zalipiu też napisała wiersz i zajęła trzecie miejsce. O czym pisała?
– To wiersz o tym jaką drogę przebyła bł. Karolina kiedy uciekała przed żołnierzem, bo chciała zachować czystość, żeby pójść do nieba. To bardzo ciekawa postać, ukazuje ważne cnoty.
Natalia Krawczyk ze szkoły w Łoponiu zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym w kategorii klas najmłodszych.
– Idę drogą z bł. Karoliną, wracamy z kościoła. Gdzie idziemy? Do nieba, to moja patronka.
Nagrody wręczali kurator oświaty Barbara Nowak i bp Stanisław Salaterski.
– Ta forma propagowania kultu jest cenna, być może wcześniej doczekamy się informacji o cudzie, który otworzy bramę do kanonizacji bł. Karoliny. Wczoraj byłem na rozpoczęciu działalności Przedszkolnego Koła Caritas w Tymowej, dedykowanego bł. Karolinie. Tym bardziej taka forma konkursu znanego w całej Polsce jest cenna. Popularność Karoliny można zauważyć podczas sakramentu bierzmowania, bo młodzi przyjmują to imię. Ponadto biskupi z rożnych diecezji pytają o relikwie Błogosławionej i o rozwój kultu – dodaje biskup.
Była to już dziewiętnasta edycja konkursu 'Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem’ – mówi dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej Jadwiga Bieś.
– Na konkurs wpłynęło prawie 500 prac z 12 województw. Nie był łatwy, bo uczestnicy musieli się zmierzyć z tematem 'Ty ścieżkę życia mi ukażesz”. Mamy 93 laureatów z Małopolski, Podkarpacia, Śląska.
Organizatorami konkursu byli Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej.