Jak jeszcze lepiej pomagać chorym i starszym kapłanom – to jeden z tematów spotkania księży dziekanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Gościem jest ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z archidiecezji krakowskiej, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
– Jednym z elementów pomocy jest właściwe używanie pieniędzy. Chcemy popatrzeć także od strony biblijnej i jeszcze raz sobie przypomnieć, że to jest dobro i w jaki sposób tym dobrem należy się dzielić i tak nim zarządzać, tak żeby ono pomagało dla miłości drugiego, a nie żeby budowało między nami bariery. W miarę możliwości dzielimy się zwłaszcza z tymi, którzy są w gorszej sytuacji, albo z tymi, którzy z rożnych względów, zwłaszcza zdrowotnych, nie stać ich na to, żeby mogli pracować, albo rożnie się życie potoczyło. Chodzi o to, żeby pomóc innym, a nie myśleć tylko o siebie – dodaje kapłan.
W sposób szczególny staramy się pomagać kapłanom starszym, chorym i potrzebującym – mówi radiu RDN Małopolska ekonom diecezji ks. dr Marcin Kokoszka.
– Od wielu lat tę posługę pełni Dom Księży im. św. Józefa w Tarnowie, gdzie znajdują opiekę kapłani, którzy jej potrzebują. Pomagamy kapłanom, którzy będąc już na emeryturze są przy parafiach, posługują. Chcemy również w ramach zmieniającego się społeczeństwa, przemian demograficznych pomyśleć w jaki sposób skutecznie pomagać starszym kapłanom. Widzimy też konieczną potrzebę pomocy kapłanom, którzy są chorzy, ci którzy wymagają szczególnego pochylenia się. Rodzina tarnowskiego Kościoła w sposób szczególny otacza ich nie tylko modlitwą, ale konkretną posługą miłosierdzia – dodaje.
Już od roku w ramach diecezji tarnowskiej działa Fundacja Caritas Sacerdotalis, której zadaniem jest obrona życia i godności każdego człowieka na każdym etapie życia zarówno osoby w pełni sił, jak i chorego, niepełnosprawnego, w podeszłym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem kapłanów diecezji tarnowskiej.