– Miłość bliźniego będącego w potrzebie jest obowiązkiem każdego chrześcijanina i równocześnie zadaniem całej wspólnoty kościelnej. Ta miłość dotyczy wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie czy religię – stwierdza synodalny dokument „Caritas – dzieło miłości Kościoła. Posługa charytatywna w diecezji tarnowskiej”. Został on przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Odbyła się ona w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Drugi przyjęty dokument jest zatytułowany „Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej”.
Dokument przygotowany przez Komisję ds. Posługi Charytatywnej Kościoła mówi m.in. o wyzwaniach stojących przed Caritas.
– Zmienia się struktura naszego społeczeństwa. Jest coraz więcej ludzi starszych i samotnych, którzy potrzebują wsparcia duchowego. Na to powinniśmy zwrócić uwagę. Dokument mówi również, że szczególną uwagę należy poświęcić młodym ludziom, którzy często dystansują się od Kościoła. Natomiast działalność charytatywna zbliża tych ludzi między sobą i do wspólnot parafialnych, bo młodzi bardzo chętnie podejmują działania pomocowe – podkreśla przewodniczący Komisji ks. Zbigniew Pietruszka.
Dokument podkreśla także ważną rolę Parafialnych Zespołów Caritas. Członek synodu Magdalena Bednarek działa w Caritas parafii w Tymowej. Jak mówi, ważna jest obecność przy drugim człowieku.
– Przybywa osób potrzebujących, którzy są samotni i brakuje im drugiego człowieka. Odwiedzałam chorych razem z uczniami ze Szkolnego Koła Caritas. Dla tych ludzi prezent nie był ważny. Liczyła się nasza obecność. Starsi pytali nas czy jeszcze przyjdziemy i czy o nich nie zapomnimy.
Członek synodu Urszula Mróz jest dyrektorem DPS-u i hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej, obserwuje, że dziś bardzo dużo jest ludzi zdanych zupełnie na pomoc innych.
– W większości młodzi wyemigrowali za chlebem. W domach zostali chorzy, samotni, którzy są zamknięci w czterech ścianach zwłaszcza bloków, gdzie nawet nie można wyjść, bo nie ma windy, nie ma więc możliwości, żeby iść do ludzi. To jest tragedia współczesnego człowieka, ogromna, ogromna samotność i skazanie tylko na cztery ściany swojego domu.
Drugi przyjęty przez synod dokument jest zatytułowany „Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej”. Przygotowała go Komisja ds. Życia Konsekrowanego V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Przewodniczący ks. Grzegorz Lechowicz podkreśla, że przed zakonami wiele jest wyzwań i zadań.
– Są one związane z posługą apostolską, budowaniem jedności, współpracy w ramach duchowieństwa i osób konsekrowanych w diecezji. Wielką troską i wyzwaniem jest prośba o nowe powołania. Zadania na przyszłość to większe zaangażowanie w wsparcie rodzin, rodziców w wychowaniu dzieci i ukazywanie piękna powołania do życia konsekrowanego.
– Rodziny potrzebują naszego wsparcia – powiedziała RDN siostra Monika Ostaszewska, która jest członkiem synodu i dyrektorką Domu Samotnej Matki w Tarnowie.
– My służymy rodzinom w trudnych sytuacjach, m.in. kiedy grozi im rozpad. Przede wszystkim chronimy życie nienarodzone. Dzięki diecezjanom, którzy przekazali nam dary w ramach akcji Paczuszka dla maluszka, dzielimy się nimi i wspieramy rodziny z Ukrainy i nie tylko.
Członkiem synodu jest także siostra Julietta Homa, dominikanka. Na początku pandemii zgłosiła się do pracy z chorymi w bocheńskim DPS-ie, kiedy u personelu wykryto koronawirusa, dziś angażuje się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Lubię pomagać i być z ludźmi – dodaje.
– DPS Bochnia to jest moja miłość, można powiedzieć. Mamy kontakt z tymi ludźmi, do niektórych dzwonimy, mam nadzieję, że uda nam się spotkać. Wspominam ten czas z wielką wdzięcznością. Obecnie pracuję w Rzeszowie w parafii prowadzonej przez dominikanów, gdzie organizujemy zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy. Trafiają one m.in. do domów dziecka, taki był cel naszej pierwszej zbiórki.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż podsumowując sesję plenarną podkreślił, że trzeba wspierać życie konsekrowane, bo ważna jest jego rola w Kościele. Natomiast nawiązując do dokumentu o Caritas biskup mówił, że posługa charytatywna należy do istoty Kościoła. Wskazywał, że pierwszym zadaniem jest troska o zbawienie człowieka, ponadto trzeba wzmocnić pomoc w pokonywaniu ubóstwa duchowego. Bp Jeż dodał, że nawet w bogatych społeczeństwach Caritas zawsze będzie potrzebna.
Biskup poinformował też, że kolejna sesja plenarna odbędzie się 11 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.