Nabożeństwa, spowiedź, święcenie pokarmów i błogosławieństwo olejami – w Kościele Akademickim św. Józefa w Tarnowie w dniach 21-24 kwietnia, odbędą się obchody Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w obrządku greckokatolickim, według kalendarza juliańskiego.
Duszpasterz ukraińskich grekokatolików w Tarnowie ks. Piotr Tsiviuk, poprowadzi nabożeństwa Triduum i Wielkanocy.
Jak podkreśla kapłan, który znalazł w Tarnowie schronienie przed wojną, ważnym momentem obchodów Wielkiego Piątku w obrządku grekokatolickim jest wystawienie i adoracja płaszczenicy, płótna z wizerunkiem Chrystusa spoczywającego w grobie.
– Jeden z takich ważnych aspektów tego dnia – wynosimy płaszczenicę, obraz Jezusa Chrystusa, który leży zmarły i do którego ludzie mogą przychodzić. W tym dniu nie możemy przyjmować Komunii św., nie odprawiamy Mszy św., ale ludzie mogą w sposób inny przyjmować Chrystusa przez to, że przychodzą, że modlą się do Niego i oddają to wszystko, co mogą oddać, a najpierw to swoją modlitwę.
Wszystkie nabożeństwa odprawione zostaną w Kościele Akademickim pw. św. Józefa przy ul. Dwernickiego 1.
W Wielki Czwartek (21 kwietnia) Msza św. rozpocznie się o godz. 17.
W Wielki Piątek (22 kwietnia) o godz. 17 nastąpi uroczyste wystawienie płaszczenicy, a potem spowiedź.
W Wielką Sobotę (23 kwietnia) będzie możliwość spowiedzi w godzinach 17-18, a po niej, ok, godz. 17:45 nastąpi święcenie pokarmów.
W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, przypadającą według kalendarza juliańskiego w niedzielę 24 kwietnia, uroczysta Msza św. odprawiona zostanie o godz. 7. Po niej, ok godz 8, nastąpi poświęcenie pokarmów, a potem ok. godz. 8:15 – tradycyjne błogosławieństwo, polegające na czynieniu znaku Krzyża na czole olejami świętymi.
Ks. Piotr Tsiviuk sprawuje opiekę duszpasterską nad wiernymi obrządku greckokatolickiego z Ukrainy, którzy, uciekając przed wojną, zamieszkali w Tarnowie i okolicach. Można się z nim kontaktować w tych sprawach pod nr telefonu: 791-071-606.
W Tarnowie Wielkanoc będą mogli świętować według swojego obrządku także wierni prawosławni, przybyli z Ukrainy.