Spotkanie z udziałem około 250 osób odbyło się w parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Parlamentarzyści i samorządowcy podczas mszy świętej modlili się o pokój na Ukrainie. Był też czas na rozmowy i refleksje dotyczące obecnej sytuacji.
Duszpasterz Parlamentarzystów i Samorządowców ks. dr hab. Jan Bartoszek, który zorganizował to spotkanie, mówił, że w tej chwili jest wyjątkowa potrzebna modlitewnego wytchnienia.
– Poza zaangażowaniem materialnym, tym wszystkim co robimy w kontekście pomocy dla Ukrainy, potrzebne jest też, mówiąc kolokwialnie, naładowanie akumulatorów. Jest więc potrzebne to zaplecze duchowe, to umocnienie ducha, żebyśmy się tak szybko nie wyczerpali w tej otwartości i życzliwości.
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, w rozmowie z RDN powiedział, że ostatnie tygodnie zdecydowanie zmieniły wydźwięk tego spotkania.
– Gdy z księdzem profesorem Bartoszkiem rozmawialiśmy o tym spotkaniu, o rekolekcjach, o dniach skupienia, to zupełnie w innym kontekście, bardziej szukania tego co wspólne pomiędzy samorządami, politykami, nawet różnych opcji. Wprowadzania takiej normalności, za którą jestem całym sercem. Teraz doszedł ten wymiar pomocy i wsparcia, sprawy ukraińskiej. To jest niezwykle ważne, że Kościół o tym mówi, działa.
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, podkreślał, że kościół i politycy odgrywają kluczową rolę w pomocy uchodźcom z Ukrainy.
– Codziennie opiekujemy się uchodźcami, przyjmujemy ich, wyprawiamy ich dalej w Polskę, potrzebujemy też takiego czasu, wytchnienia i takiego wsparcia duchowego, które będzie nam dane. Na pewno musimy się też podzielić tymi spostrzeżeniami, które są już dziś, które widzimy w tej trudnej sytuacji. Na pewno muszą zdać egzamin samorządowcy, struktury państwa, no ale też kościół jest w tej bardzo ważnej roli, ta opieka duchowa jest w tych trudnych czasach potrzebna szczególnie.
Poseł PiS Anna Pieczarka ma nadzieję, że wojna na Ukrainie zjednoczy polską scenę polityczną.
– Było nam to wszystkim potrzebne, po to żeby się wzmocnić w kolejnym działaniu, po to żeby nie było różnic politycznych i żeby dzisiaj przyświecał nam przede wszystkim pokój na świecie.
Bp tarnowski Andrzej Jeż zachęcał do tego, aby w tej chwili zwrócić się ku Bogu, a wtedy może się urodzić też wiele dobra.
– Dla nas chrześcijan najważniejsza jest motywacja, a nasza motywacja płynie ze zjednoczenia z Bogiem. To później przenosi się na wszystkie inne działania zewnętrzne i także dla nas chrześcijan wizja ewangeliczna pozwala nam inaczej popatrzeć na historię, która się toczy przed nami. W tej brutalności, wydaje się że sytuacji bez wyjścia, zawsze dostrzegamy, że Bóg odniesie zwycięstwo.
Ks. prof. Waldemar Cisło, w swoim wykładzie na temat postawy Kościoła wobec uchodźców i migrantów, zwracał uwagę, na wyzwania jakie stoją przed nami w najbliższych miesiącach w związku z falą uchodźców z Ukrainy. Porównywał to do sytuacji, która od kilku lat ma miejsce na Bliskim Wschodzie.
– To będzie wymagało od nas wszystkich cierpliwości i przemyślenia. Bardzo państwa proszę, przygotowujcie ludzi na to, żebyśmy nie byli później zaskoczeni. Tak jak w Syrii, czy Iraku to trwa latami.
Następny Dzień Skupienia dla Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Tarnowskiej odbędzie się w 2023 roku w Nowym Sączu.