Wśród uchodźców jest coraz więcej wyznawców prawosławia i grekokatolików. O udzielaniu sakramentów wiernym Kościołów wschodnich przypomina pro memoria wydane przez Episkopat Polski
Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr hab. Robert Kantor, podkreśla, że ważna jest wspólnota modlitwa zwłaszcza o pokój. Ma ona już miejsce m.in. w języku ukraińskim oraz w obrządku greckokatolickim.
Dokument mówi także o udzielaniu sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych.
– Szafarze katoliccy godziwie udzielają sakramentów pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych członkom Kościołów wschodnich niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, gdy oni sami z własnej woli o nie proszą i są należycie dysponowani. Odnosi się to także do członków innych kościołów, które według oceny Stolicy Apostolskiej – gdy idzie o sakramenty – są w takiej samej sytuacji co wspomniane Kościoły wschodnie. To jest generalna zasada dla wszystkich, że szafarze nie mogą nikomu odmówić sakramentów w trzech przypadkach, gdy ktoś prosi o ten sakrament, jest właściwie przygotowany i prawo mu tego nie zabrania – mówi ks. Robert Kantor.
W dokumencie podkreślono, że zabronione jest koncelebrowanie Eucharystii z kapłanami prawosławnymi.
Przy udzielaniu sakramentów szafarz katolicki ma obowiązek kierowania się zasadami doktryny i dyscypliny katolickiej, co oznacza na przykład, że nie może udzielić Komunii Świętej wiernemu niekatolickiego Kościoła wschodniego, który jest rozwiedziony i żyje w nowym związku, nawet jeśli może on ją przyjmować w swoim Kościele.
Dokument przypomina, że szafarz katolicki może godziwie ochrzcić dziecko na prośbę rodziców, którzy nie są katolikami jedynie w sytuacji, gdy nie mają oni dostępu do szafarza swojego Kościoła. Swoją prośbę winni oni sformułować na piśmie. Zachowując taki dokument w archiwum parafialnym, duszpasterz katolicki będzie mógł uchronić się przed posądzaniem go o prozelityzm, czyli niegodziwe nakłanianie do zmiany wyznania. To zastrzeżenie nie ma zastosowania w niebezpieczeństwie grożącym dziecku lub rodzicom. Chrztu należy udzielić zgodnie z księgami liturgicznymi Kościoła katolickiego.
W takim przypadku szafarz katolicki, udzielając chrztu dziecku, nie włącza go do Kościoła katolickiego, dlatego w księdze ochrzczonych musi zostać odnotowane, że dziecko należy do innego Kościoła, niemającego jedności z Kościołem katolickim.
Dokument przygotowała Rada Prawna i Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. Robert Kantor będzie gościem Pulsu Regionu, rozmowa na antenie radia RDN po 16.00.
Dokument znajdziecie TUTAJ