Przed kościołami diecezji tarnowskiej trwa zbiórka ofiar na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Prowadzi ją Caritas.
Jak mówią wolontariuszki z parafii św. Maksymiliana w Tarnowie ofiarność jest bardzo duża.
– Ja mam prawie same banknoty. Ludzie wrzucają po 100, 200 zł. Ratujmy Ukrainę – mówi wolontariuszka. – Dlaczego wspieram tę zbiórkę? Gdybym znalazła się w takiej samej sytuacji też bym oczekiwała, że ktoś mi pomoże – mówi kobieta, która wrzuciła datek do puszki Caritas.
Środa Popielcowa to dzień postu i modlitwy w intencji pokoju z inicjatywy papieża Franciszka.
– Mam już popiół na głowie. To dla mnie bardzo ważny dzień. To czas pokuty, bo każdy ma w swoim życiu coś takiego za co chce Pana Boga przeprosić – mówi jedna z mieszkanek miasta. – Byłem w kościele, szanuję ten dzień. Poszczę dziś i ofiarowuje to w intencji pokoju na Ukrainie – dodaje mężczyzna, wychodzący z kościoła. – Szczególnie w tym czasie wojny na Ukrainie to człowiek musi sobie uświadomić czym jest życie i co nas czeka po śmierci – podkreśla parafianka.
Popielec rozpoczyna Wielki Post. To czas modlitwy, postu i jałmużny.
W Środę Popielcową w Radiu RDN transmisja Mszy św. z tarnowskiej katedry o godzinie 18.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Katolików obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.