Nie tylko chemia uzależnia – wykłady w UNSJPII

gaming 2259191 1920

Uzależnienie od gier dotyczy także dorosłych – mówi ks. dr Andrzej Jasnos, który jest gościem Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Kapłan, który ma doktoraty z katechetyki i pedagogiki pracuje w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Będzie mówił słuchaczom Uniwersytetu o nowoczesnych uzależnieniach, czyli jak nie tylko chemia uzależnia człowieka.

– Uzależnienia niechemiczne są dużo częstsze, ale i trudniejsze do zdiagnozowania i leczenia. Zbyt późno reagujemy na problem drugiego człowieka związany z tymi uzależnieniami, jak przesadna dbałość o kulturę fizyczną czy pokarmy, które spożywamy. W momencie uzależnienia niechemicznego, czyli tzw. psychicznego dużo trudniej jest odciąć człowieka od wyobrażeń, które zostały zakodowane w jego mózgu – dodaje.

Ks. Jasnos podkreśla, że człowiek może się uzależnić nie tylko od internetu, telefonu, ale także od zakupów, solarium, tatuaży, hazardu, ćwiczeń fizycznych. Jak dodaje uzależnienie od gier to problem nie tylko młodych osób.

– Przykład bardzo popularnej gry, która w czasie pandemii stała się odskocznią dla ludzi starszych. Pozwalała im prowadzić tzw. farmy – pielęgnować ogródek, przyglądać się jak coś rośnie. To pochłaniało im bardzo dużo czasu i zostały ograniczone kontakty międzyludzkie.

Dziś (1 marca) o 17.00 wykład odbędzie się w Nowym Sączu przy bazylice św. Małgorzaty, 3 marca w Mielcu, 8 marca w Krużlowej, 9 marca w Tarnowie i 10 marca w Bochni.

 

Exit mobile version